Anmeldelse af Linux Annoyances for geeks

BLOG: Da jeg modtog bogen "Linux Annoyances for geeks" blev jeg aldeles
forundret. Hvad skulle jeg med en bog om irritationsmomenter ved Linux - for Linux kan jo blandt andet alt og fungerer jo godt både som styresystem til desktop- og serverbrug. Ja, faktisk blev jeg nok en smule irriteret over en bog med en - for mig - provokerende titel.
Skrevet i Nørderier


Publiceret d. 14. marts 2007 kl. 14.21 | Antal kommentarer (2)


 
ANNONCE:
Nu er der i titlen en lille tilføjelse som kan opbløde det lidt. Netop "for geeks" gjorde mig interesseret og jeg begyndte at læse.

Bogen er - som langt de fleste bøger - opdelt i kapitler. Forfatteren har opdelt bogen i 11 kapitler. De første fire kapitler tager udgangspunkt i desktopbrug af Linux. For mange Linux-brugere står du
ofte i det dilemma, at du har valgt et desktopmiljø, f.eks. GNOME, men gerne vil bruge et program fra et andet, f.eks. KDE. Michael Jang tager godt fat i dette problem og kommer med en række gode og praktiske
løsningsforslag. Bogen har et langt og grundig afsnit om Firefox og især om ikke-frie plugins til Firefox, herunder Java. Eftersom de danske banker i stor stil benytter Java i deres netbanker, kan du læse hvordan du slipper af med BankOS (aka Windows). Desværre er kapitel 4 upræcist, da kontorapplikationerne udvikles meget hurtigt lige nu. Forfatteren har ikke kunne forudsige hvad OpenDoc-formatatet og de politiske vinde har medført.

Desktopbrug af Linux efterfølges af tre kapitler om installation, opstart og kerner. I de sidste to år er der sket et skifte i hvilke computere både virksomheder og private mennesker køber. Idag overstiger salget af bærbare salget af stationære computere. Samtidig har Linux fået bedre understøttelse af bærbare computere - nok forbi flere open source-udviklere har købt bærbare! Derfor er det godt at læse en samlet gennemgang om Linux og bærbare computere. Bogen viser sig rigtigt at være "for geeks" i kapitlet om kerner. Du er vel ikke en rigtig Linux-bruger før du har prøvet at bygge din egen kerne? Men så mange ting kan gå galt - personligt har jeg mange gange har "kernel panic" ved boot. Heldigvis har bogen mange herlige tips til at undgå disse panics. Endvidere er der i bogen en masse gode detaljer og hvordan det er muligt at komme i kontakt med data på filsystemer fra Microsoft.

De resterende kapitler henvender sig mere til systemadministratorer. Linux-distributioner er bygget omkring
pakke-formater, primært RPM og DEB. Michael Jang har en meget grundig gennemgang af pakke-systemerne og især værktøjerne til at håndtere f.eks. installation af pakker. En af de mest irriterende ting ved Red Hat og SuSE er det cirkus der altid er med fhængige pakker. Bogen kommer med fine løsningforslag (hint: yum eller apt-rpm).

Bogen er ikke fokuseret på en bestemt distribution, og langt de fleste af forfatterens løsninger gennemgås da også i Red Hat/Fedora, SuSE Linux samt Debian. Michael Jang nævner dog at hans favoritdistribution er baseret på Red Hat, så det er nok naturligt at han har flere
bemærkninger omkring Red Hat/Fedora end de andre. Eftersom GNOME er det valgte desktopmiljø for mange distributioner i dag, synes jeg også at forfatteren har flere kommentarer om GNOME end KDE, selvom han behandler KDE grundig nok. Desværre finder jeg bogen en smule mærkeligt
struktureret. For eksempel diskuserer forfatteren Firefox under webbrowsere men Konqueror under file managers. Det betyder at jeg fandt bogen mangelfuld indtil jeg kom et eller to kapitler videre. Samtidig finder jeg det besynderligt at bruge kapitel 5 på at diskutere Linux-distributioner - personligt ville jeg indlede kapitel 1 med den dikussion.

Jeg vil anbefale bogen til alle som kommer fra Windows-verdenen og skal til at bruge Linux. Eller til de læsere som er i gang med at konvertere Windows-brugere til Linux-brugere og gerne vil have svar på
rede hånd når en bruger kommer og siger at Linux er noget l..t forbi han f.eks. er nødt til at reboote for at få CD'en ud.

Kommentarer til blogindlæg



Min mor kører Linux, - og bruger Internet Explorer under wine til at gå i banken...

Peter Favrholdt skrev:
Min mor kører Linux, - og bruger Internet Explorer under wine til at gå i banken...


Det er jo også en løsning. Jeg sagde til min bank (Danske Bank) at jeg har en Mac og fik et ActivCard - det virker fint med Firefox under Linux.


Kommentér
Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Mere fra Nørderier


I forbindelse med Naturvidenskabsfestivalen har jeg idag givet et foredrag om grafteori for to 9. klasser.
30. september 2010 kl. 17.28 | læs »



Idag er det Ada Lovelace dag. Eller rettere, dagen for kvinder i
IT-branchen og datalogien. Måske virker det lidt underligt at jeg - som mand - sidder og skriver og kvinder i IT. Det er ikke fordi, jeg ikke kender kvinder, som arbejder med IT. Jeg kender bare mindst 10 IT-mænd for hver IT-kvinde.
24. marts 2010 kl. 08.00 | læs »



Det er ikke altid muligt at være online - og det skal dine web-applikationer tage hensyn til i fremtiden.
18. februar 2010 kl. 18.04 | læs »



I morgen fredag er der forespørgelsesdebat i Folketinget omkring åbne dokumentformater. Muligvis er der - i følge Folketingets kalender - først afstemning tirsdag i næste uge.
27. januar 2010 kl. 22.15 | læs »



Kommer du til Open Source Days 2010 den 5. marts, kan du opleve Nokia Open 2010.
20. januar 2010 kl. 09.42 | læs »









Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.