Er der forskel på open source og proprietær software?

BLOG: Et relevant spørgsmål, når man som køber skal anskaffe og implementere et nyt system.


Publiceret d. 25. maj 2009 kl. 09.15 | Antal kommentarer (6)


 
ANNONCE:
På Aarhus Universitet skal vi have nyt CMS og blandt mulighederne er der flere gode open source muligheder (Typo3, Plone, Obvious, Umbraco m.fl.), ligesom der er gode proprietære systemer (Episerver, Sirecore, MOSS, Oracle UCM, Websphere m.fl.).

Det første spørgsmål er naturligvis om et system kan det vi har brug for. Derefter om implementeringspartneren kender sit system og kan levere den implementering vi ønsker. Den type evaluering er uafhængig af licenstypen.
Noget anderledes, når man forholder sig til producentens forpligtelser til at levere det, der er aftalt.

Ved open source står man selv med ansvaret. Der er ingen at hænge produktansvar op på. Ved proprietære systemer er der produktansvar; men erfaringen viser, at aftalen i praksis har en meget begrænset værdi, når det kommer til stykket.

Bod og retssager om kontraktbrud får ikke hverdagen til at fungere. En uopfyldt kontrakt koster langt mere i bøvl og manglende forretningsudvikling end selv den bedste jurist kan hente. Så også her står man selv med ansvaret - uanset licensform.

Hvad så med det lidt længere sigt?
Ved en normal leverandør vil man stille spørgsmålet: Hvordan er leverandørens økonomi? Organisation?, Strategi? etc. M.a.o. Kan vi være nogenlunde sikre på, at leverandøren leverer det vi har brug for i den tid, vi har brug for dem? Man skal se på regnskaber, roadmaps, hidtidig udviklingsdynamik etc.

Formålet er det samme, men spørgsmålet er lidt anderledes ved Open Source: Er der et tilstrækkeligt stærkt community til at vi tror på, at systemet eksisterer og udvikler sig i de kommende år? Kan vi regne med at udviklingen også tilgodeser vores ønsker? Her skal man se på sammensætningen af communityet. Er der tilstrækkeligt med repræsentanter fra virksomheder af samme type som os? Hvad er det for en form for aktivitet, som afspejler sig i communityet? Er der enkelte store virksomheder, der står bag? Hvis ja: hvilken strategi har de for den videre udvikling?

Så hvad er egentlig forskellen?
Licensen? Men hvad får man for den? Ideelt set modsvarer den en aktiv indsats i udviklingen af open source. Eller sagt med andre ord: ved at spare licensen får man penge til at købe / levere udvikling af de features, man selv ønsker.

Men hvis man nu ikke ønsker at være aktiv, så sparer man licensen - og skal huske at licensen kun er nogle få procent af omkostningerne til at anskaffe, implementere, drive og anvende et system.

Kommentarer til blogindlæg



Hey Jens

Quick and dirty - uden omsvøb. Det er i god mening


JH: "Det første spørgsmål er naturligvis om et system kan det vi har brug for."

LP: To tilgange; Usecases eller krav/ønsker/information eller optioner. Vælg de rigtige løsningsleverandører til at besvare usecases/krav/ønsker/information eller optioner og I får et godt billede af platformens kunnen i forhold til jeres behov. Closed Source (CS) vs Open Source (OSS): same same!

JH: "Kender implementeringspartneren systemet?"

LP: Det er ligemeget - Det er vigtigt at udviklerne og projektlederen kender systemet. Husk nu at tegne aftalen med navngivne udviklere!

JH: "Ved open source står man selv med ansvaret. Der er ingen at hænge produktansvar op på"

LP: Ved open source kan du jo ved en ordentlig aftale hænge det op på implementeringspartneren. Det kan du ikke ved closed source, da implementeringspartneren ikke kan ændre ved CS produktet. Du indgår som regel altid aftale med implementeringspartneren og ikke CMS produktleverandøren!

JH: "En uopfyldt kontrakt koster langt mere i bøvl og manglende forretningsudvikling end selv den bedste jurist kan hente" -
LP: Så har I ikke lavet jeres forarbejde godt nok samtidig med, at I har underskrevet en ubrugelig kontrakt. Men du har ret i at jurister ikke løser nogen problemer i det tilfælde.

JH: "Ved en normal leverandør vil man stille spørgsmålet: Hvordan er leverandørens økonomi? Organisation?, Strategi? etc. M.a.o. Kan vi være nogenlunde sikre på, at leverandøren leverer det vi har brug for i den tid, vi har brug for dem? Man skal se på regnskaber, roadmaps, hidtidig udviklingsdynamik etc."

LP: Drop alle de fine strategier og roadmaps. Kan systemet det I har brug for nu og det I lige kan komme i tanke om indenfor de næste 3-4 år, så vær tilfreds med det. I skal alligevel skifte system om 5-6 år (grundet ny teknologi/ny ledelse på AU/ etc.).

JH: "...Er der et tilstrækkeligt stærkt community til at vi tror på, at systemet eksisterer og udvikler sig i de kommende år? Kan vi regne med at udviklingen også tilgodeser vores ønsker? ..."

LP: Vurdér systemets grundkvaliteter sammen med partnernetværk. Hvis det er stærkt, så holder det nok indtil I skal have nyt CMS. I kan spare en hel del ved at bruge en implementeringspartner, der allerede har en stor uddannelsesinstitution på deres referenceliste (selvfølgelig på den pågældende platform).

JH:"Så hvad er egentlig forskellen?"

LP: Licensen kan I sikkert få forhandlet ned til en fornuftig pris. SOm du selv siger er prisen oftest ikke et argument for at vælge OSS over en periode på 5 år. Led efter de gode cases og vurdér fordele og ulemper fra kunderne på den pågældende platform. Sæt det så sammen med jeres egne krav (overordnede eller detaljerede).

Pøj pøj med projektet!!

Lars Pedersen, BNP

http://www.bnp.dk
http://www.computerworld.dk/ (...)


Hej Jens

Du rejser en række gode punkter - og der er lavet en del forarbejde på området så du er ikke alene.

Prøv at kig på Softwarebørsen - hvor det offentlige deler opensource projekter, erfaring og viden:
http://www.softwareborsen.dk/

Der ligger f.eks den juridiske vejledning:
http://www.softwareborsen.dk/ (...)

Men også avancerede CMS-løsninger som f.eks. Digitaliser.dk
http://www.softwareborsen.dk/ (...)

Held+lykke med projektet

Jens Jakob

Hej Jens.
Gode overvejelser. Jeg er enig i de overvejelser som er indeholdt i de andre kommentarer.

Jeg synes der i din aktuelle situation mangler en overvejelse omkring hvorvidt en institution som Århus Universitet selv kan være med til at skabe det community der skal til for at sikre volument i et FOSS CMS projekt.

Mine umiddelbare overvejelser går derfor i retning af, at en kortlægning af hvad de øvrige universiteter gør og hvordan i kan høste/udnytte af de erfaringer de har gjort.

Jeg kan forestille mig at en henvendelse til KBH's universitet ville medføre et positivt respons. Fordelene for Århus Uni ville være at man kunne darge direkte nytte af al den forretningslogik der allerede er udviklet i KBH's webløsning. Dette kommer "gratis" Århus Uni til nytte.

Derudover ville et tæt samarbejde med KBH's Uni betyde noget nær en fordobling af det fælles udbytte at den universitetsspecifikke funktionalitet der udvikles i begge universiteters installationer.

Mere grundlæggende ser jeg ikke at anvendelse af selv mindre FOSS projekter er mere forretningsmæssigt kritisk i forhold til levetiden af produktet/projektet end anvendelse af proprietære CMS'er

Hvis jeg i dag køber et kommercielt/proprietært CMS system har jeg næsten igen garanti for at produktet er levende i morgen. Firmaer går konkurs, skifter strategi eller lader produkter uddø udfra deres egen indre logik/behov.

Vi står selv i den situation, at en leverandør af et grundlægende forretningskritisk system har solgt sin løsning til en konkurrent. Konkurrenten vil ikke videreføre produktet men tage der af markedet for at sælge sin egen teknologi. Vi er derfor nødt til at skifte system idet vi fremover hverken kan få support eller fejlrettelser til vores hidtidige system.

Køb af et proprietært CMS giver derfor ikke størrre garanti for at have et levende producentmiljø end anvendelsen af FOSS baserede løsninger.

Bekymring om et FOSS CMS produkts levetid bør vel hele tiden holdes op mod hvor lang tid man selv forventer at skulle anvende produktet. På CMS banen er omløbstiden for en given løsning vel næppe over 5 år. Af disse 5 år er de sidste 2-3 år alene drift med meget lille udviklingsgrad. Det betyder at i praksis skal du sikre at FOSS miljøet bag dit eventuelle FOSS CMS skal overleve 2 - 3 år.

/Jens

Jens Kjellerup skrev:

Mine umiddelbare overvejelser går derfor i retning af, at en kortlægning af hvad de øvrige universiteter gør og hvordan i kan høste/udnytte af de erfaringer de har gjort.

Jeg kan forestille mig at en henvendelse til KBH's universitet ville medføre et positivt respons. Fordelene for Århus Uni ville være at man kunne darge direkte nytte af al den forretningslogik der allerede er udviklet i KBH's webløsning. Dette kommer "gratis" Århus Uni til nytte.

Derudover ville et tæt samarbejde med KBH's Uni betyde noget nær en fordobling af det fælles udbytte at den universitetsspecifikke funktionalitet der udvikles i begge universiteters installationer.


Hvorfor egentlig vælge det samme CMS som Kbh.?
1) vi bruger forskellige økonomisystemer
2) vi får først i 2012 samme studieadministrative system
osv.
Vi har nok kun ét system tilfælles med KU: PURE, der anvendes af alle universiteter.
Så integration kan vi ikke få stordriftsfordele ved.

Fælles funktionalitet?
Der vil vi nok - uanset hvad KU gør - så langt som muligt købe standardmoduler til standardfunktionalitet, der ikke ligger i CMS: Kalender, nyheder, arrangementer, betaling etc.

Så heller ikke der er der rigtigt noget at hente.

E-læring er helt særskilt og der kunne vi muligvis købe samme standardsystem som KU - men det er ikke på tapetet lige nu.


Lars Pedersen skrev:
Hey Jens

Quick and dirty - uden omsvøb. Det er i god mening



Mine spørgsmål var retorisk ment. Vi har i løbet af foråret diskuteret behov og process grundigt igennem.
Mine retoriske spørgsmål var i høj grad et resultat af denne proces.
Men jeg er uenig med Lars på følgende punkter:
JH: "Kender implementeringspartneren systemet?"

LP: Det er ligemeget - Det er vigtigt at udviklerne og projektlederen kender systemet. Husk nu at tegne aftalen med navngivne udviklere!


Nej, når man ikke har udviklere i huset og beslutter at bruge en implementeringspartner, så er dennes kendskab til systemet meget afgørende.
LP: Ved open source kan du jo ved en ordentlig aftale hænge det op på implementeringspartneren. Det kan du ikke ved closed source, da implementeringspartneren ikke kan ændre ved CS produktet. Du indgår som regel altid aftale med implementeringspartneren og ikke CMS produktleverandøren!


Hvad kan man bruge det til? en implementeringspartner, der ikke kan levere skal skiftes ud, uanset om det er proprietært eller open souce. Og den udskiftning koster i tid, arbejdsindsats og bøvl.
Kernen i mit udsagn er, at der ikke er forskel. Det hele ligger i forarbejdet og købers analyse af leverandør og partnere. Det skal man gøre grundigt - uanset.


Nej, når man ikke har udviklere i huset og beslutter at bruge en implementeringspartner, så er dennes kendskab til systemet meget afgørende.


Bare fordi partneren (som virksomhed) har erfaring kan du stadig blive tildelt en uerfaren udvikler og projektleder
Hvad kan man bruge det til? en implementeringspartner, der ikke kan levere skal skiftes ud, uanset om det er proprietært eller open souce. Og den udskiftning koster i tid, arbejdsindsats og bøvl.
Kernen i mit udsagn er, at der ikke er forskel. Det hele ligger i forarbejdet og købers analyse af leverandør og partnere. Det skal man gøre grundigt - uanset.


Jeg er principielt enig. Min erfaring siger mig dog at uanset hvor godt forarbejdet er lavet, lover sælgerne ofte mere end platform og udvikling kan holde til. Det er sjældendt i ond vilje, men ofte fordi at platformens muligheder er lettere overvurderet.

Det er meget sjældent, at vi ser at leverandør og kunde skildes under implementeringsforløbet, måske fordi at det er dyrt og besværligt, måske kombineret med et godt partnerskab.


Kommentér
Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Mere fra Open source-bloggen


Åben kode har aldrig haft det bedre, undtagen på din harddisk, hvor distributionerne aldrig ser dagens lys.
13. april 2012 kl. 10.59 | læs »



Ingen, der har fulgt debatten siden 2004/05, kan være i tvivl om, at jeg har fundet kampen om dokumentformater særdeles relevant for IT-udviklingen i Danmark. Det gør jeg stadig.
28. november 2011 kl. 07.00 | læs »



... af leverandører af dyre og lukkede systemer
9. august 2011 kl. 12.57 | læs »



Ekspertudvalget for åbne standarder er på vej med sin anbefaling til ministeren.
21. marts 2011 kl. 07.35 | læs »








Jens Hørlück
Jens startede som it-konsulent, dengang man brugte hulkort og blev senere lektor indenfor ledelse og it-udvikling på Aarhus Universitet. Han er nu ansat i AU's it-afdeling, hvor han praktiserer, hvad han har prædiket i mange år: forretningsanalyse og projektledelse.

Han havde aldrig beskæftiget sig specielt med open source før han - netop derfor - var med til at skrive Teknologirådets rapport om open source i det offentlige i 2002. Senest var han med til at evaluere ODF og OOXML i efteråret 2008.

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.