Der findes uendeligt meget software i alle afskygninger - lige fra kontorprogrammer til CRM-systemer, CMS'er, billedbehandlingsprogrammer og medie-software.
Der er de kommercielle produkter, som vi alle kender, men der er også de mange open source-produkter, som potentielt kan være ganske glimrende og gratis alternativer.
Min erfaring er, at de gratis løsninger svinger meget i kvalitet og
ofte er noget ufærdige - men også, at der skam gemmer sig
små og store skatte derude på nettet.
Her til morgen faldt jeg over en noget nær komplet
liste over software til billedbehandling og grafiske præsentationer. Listen giver en kort introduktion til 55 open source-produkter, der på papiret kan erstatte eksempelvis Adobes Photoshop.
Mens jeg eksempelvis har leget en del med Gimp (og aldrig rigtig faldt for det), så indeholder listen med
55 open source-applikationer rigtig mange løsninger, som jeg ikke kendte til - og det er rart med en lille introduktion til hver enkelt stykke software.
De er delt op i kategorier, så man kan søge inden for eksempelvis traditionel billedbehandling, CAD-løsninger og fotoalbums på nettet. Jeg har ikke selv testet de forskellige applikationer, så det er på eget ansvar

Wikipedia har i øvrigt også en
meget fyldestgørende liste, der dækker et bredere udvalg af software-løsninger.