Jakob Nielsen om Eye-tracking

BLOG: Jakob Nielsen gæster i disse dage Danmark med foredrag om blandt andet Eye-tracking.
Konferencen gav gode tips og råd skønt metodisk skrøbelighed gør én lidt nervøs.


Publiceret d. 13. november 2006 kl. 13.38


 
ANNONCE:
Henrik Schmidt og Jakob Nielsen
Facts om Eye-tracking
Vi fik en del at vide om Eye-tracking i dag på IntraTeams stort anlagte konference på Hilton Hotel.

Det mest markante kan siges i ganske få ord:

- Husk, at brugerne læser din side længe inden den er loadet færdigt. Faktisk klikker de ofte, før alt er vist.

- Billeder ignoreres i STOR stil. Sørg for, at alle vigtige budskaber er skrevet med tekst. Og husk, at hvis teksten står inde i et billede, så bliver den næppe læst.

- Især de såkaldte "den glade kunde" billeder ignoreres.

- Søgefunktioner og Indkøbsvogne (shopping basket) skal placeres i skærmens øverste høre hjørne.

- Kontakt informationer til virksomheden bag hjemmesiden skal enten være i topmenuen (about us) eller findes i bunden af alle sider.

- Vær opmærksom på, at brugere nægter at scrolle. Derfor skal man være påpasselig med at placere vigtige informationer i bunden af forsiden, hvis den ikke kan vises i 1024 x 768 pixels.

Det store spørgsmål
Vi sad bænket og ventede på at høre de kloge ord fra den efterhånden sagnomsundne Jakob Nielsen. Han skulle give os svaret på det spørgsmål, som vi alle havde stillet os selv mange gange de sidste måneder:

"Er der noget i det der Eye-tracking?"

Det svar kom ikke med ønsket tydelighed.

For ja, der er masser af hente med Eye-tracking, men for at høste frugterne, skal man vide, hvad man laver. Det er vigtigt, at læse resultaterne i det korrekte lys, for ellers kan de være lige så ubrugelige som misvisende.

Eye-tracking er derfor fortsat et værktøj, der er anvendeligt for de få, som har økonomisk og tidsmæssigt overskud til at sætte sig ind i de tekniske og metodiske komplikationer, der er forbundet med at anvende denne analyseform.

Det er helt sikkert kommet for at blive (på samme niveau som internettet og andre spændende fænomener) - men et massehysteri skal vi nok ikke forvente.

Du kan se billeder fra konferencen på IntraTeams hjemmeside

Kommentarer til blogindlæg



Kommentér
Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Mere fra Usability-bloggen


Bedst på nettet, E-handelsprisen og Byens bedste burger ... Er der virkelig grund til at udvide listen af nomineringer med en Webchamp?
20. februar 2008 kl. 11.00 | læs »



Jeg debuterer på usability bloggen med erfaringer og gode råd til alle, der arbejder med intranet.

Til daglig er jeg analyseleder i usabilityafdelingen hos Userneeds.
6. december 2007 kl. 17.13 | læs »



Der tales meget om web 2.0 i denne tid, og som med de fleste moderne begreber, savnes der en definition af begrebets indhold.
24. september 2007 kl. 11.43 | læs »



TDC reklame får mig til at flygte fra nyhedssites
15. juni 2007 kl. 10.00 | læs »



DSB rammer bunden når de tvinger 2 passagerer med billet til DSB 1' til at stå af på Skanderborg Station fordi de har været så uforskammede selv at købe og udskrive deres billetter.
6. marts 2007 kl. 14.52 | læs »









Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.