Henrik Bjornskov skrev:
Nu er det sådan at med GMail har de måtte smække Beta på fordi ellers ville de ikke kunne udbyde produktet uden konsekvenser fra konkurrencestyrelser pga. det høje antal gb med mere.
Hvor længe vil Google mon fortsætte med at løbe fra deres ansvar, ved hæmningsløst at klaske "Beta" status på deres produkter?
er i beta-stadie?
Thomas Sevelsted skrev:
Hvis du kikker på vilkår for andet software, f.eks. MS EULA eller GNU-GPL så fraskriver man sig altid ansvar for funktionaliteten af softwaren.
Thomas Sevelsted skrev:
Så jeg mener, at det er mere reelt af Google at de kalder deres software for Beta, da forbrugeren på den måde bliver gjort klar at der ikke er nogen garantier.
Thomas Sevelsted skrev:
Så hvad er det for et ansvar du taler om at google render fra?
Software Release Life Cycle - Wikipedia
Betaware is a nickname for software which has passed the alpha testing stage of development and has been released to a limited amount of users for software testing before its official release. Beta testing allows the software to undergo usability testing with users who provide feedback, so that any malfunctions these users find in the software can be reported to the developers and fixed. Beta software can be unstable and could cause crashes or data loss."
Thomas Sevelsted skrev:
Hvad forventer du at få ud af at de tager ansvar?
Thomas Sevelsted skrev:
Hvad for et ansvar har f.eks. Microsoft for XP, som ikke (officielter i beta-stadie?

Dan Mygind skrev:
Paul McNamara har fået svar fra en Google-talsmand, hvorfor det er sådan.
Dan Mygind skrev:
"We believe beta has a different meaning when applied to applications on the Web, where people expect continual improvements in a product."
Johnny Petersen skrev:
Og at der er løbende opdatering af softwaren adskiller sig vel ikke væsentligt fra stort set alle sikkerhedsopdateringer af pakkeprodukter.
Søren Gleie skrev:
Jeg har svært ved at finde det "ansvar" google skulle løbe fra.
Søren Gleie skrev:
Har software/webapplikationer en eller anden etisk form for ansvar for at opfatte deres eget produkt som et færdigudviklet slutprodukt inden de sætter det i produktion?
Søren Gleie skrev:
Hvorfor er det et problem at gmail stadig er i beta?
Søren Gleie skrev:Giver det falske forudsætninger for services der bliver leveret/ikke leveret?
Søren Gleie skrev:Får du som bruger noget i klemme pga. af det?
Søren Gleie skrev:Du siger det virker utroværdigt, men det er da ikke brugen af begrebet BETA der gør det. Det må da være selve produktet, dets udvikling og funktionalitet.
Søren Gleie skrev:Jeg synes det virker som en lidt blåøjet opfattelse at forholde sig til software/webapplikationer på bga. hvad deres producenter mener om det pågældende produkt.
Jimmi Thøgersen skrev:
Dette virker på mig som ordkløveri.
Og det er i så tilfælde en omgang ordkløveri som Google skaber, fordi de forsøger at re-definere et ord, og bruge det anderledes end alle andre i hele verden.Jimmi Thøgersen skrev:
Eftersom Google "PR" selv har meldt deres beta-"definition" ud for over halvandet år siden (helt præcist da GMail gik bort fra "invitation only") -- om ikke før --, så bruger de netop ikke betegnelsen til at løbe fra deres (såkaldte) ansvar.
Jimmi Thøgersen skrev:Google sætter fortsat deres renomme og identitet på spil ved at udgive f.eks. GMail til alverden. Det er dit eget indlæg et eksempel på =)


Jimmi Thøgersen skrev:
Renommé-mæssigt er der i praksis ingen forskel på alpha, beta og RTM/GA, da Microsoft skam også sætter deres renommé på spil - på forhånd - ved at udgive f.eks. en beta-version af Windows Vista.
Jimmi Thøgersen skrev:
Udelukkende fordi du (og andre) insisterer på at fastholde den klassiske definition kan der til nøds gøres et problem ud af det.
Jimmi Thøgersen skrev:
Går man efter Google's egen definition,
Jimmi Thøgersen skrev:For det er i sidste ende ikke selve beta-betegnelsen der reducerer "ansvaret", det er brugen af begrebet. Netop fordi Google udgiver deres evig-beta-software bredt har de ikke mulighed for at løbe fra ansvaret ved at råbe "beta!".
Jimmi Thøgersen skrev:Og nu er Google (på trods af påstande om det modsatte i denne debat) ikke de eneste, der har brugt denne definition af "beta". Del.icio.us og Flickr brugte den for eksempel, før (og et stykke tid efter) de blev overtaget af Yahoo! Hvor bl.a. Flickr så blot omdøbte termen til "gamma", hvilket vel ikke er mindre problematisk, da "gamma" er lige så meget en del af life cycle-begrebet (svarer til release candidate). Og endda mindre præcist, eftersom det i denne type release forventes at alle features er endeligt implementerede. Hvilket netop ikke holder for de fleste web-applikationer, inklusive Flickr.
Jimmi Thøgersen skrev:Jeg har kvalificeret brugen af "ansvar" gennem hele dette indlæg, fordi "ansvar" i software-verdenen er en idealistisk størrelse, der yderst sjældent eksisterer i praksis i slutbruger-software.
Jimmi Thøgersen skrev:EULA sørger for at ansvaret ikke bakkes op af andet end renommé.
Jimmi Thøgersen skrev:renomméet er, som nævnt, altid på spil, beta eller ej.

Jimmi Thøgersen skrev:Ikke mindst i Google's/O'Reilly's beta-definition.

Jason Freidenfelds, a spokesperson for Google, offered the following public relations spin: "'Beta,' for us," he said, "is more of an internal set of requirements and an indication that we continue to work on the product to make it better and better. Google has very high internal metrics that products have to meet before coming out of beta...."
Jimmi Thøgersen skrev:
Google has very high internal metrics that products have to meet before coming out of beta...."

Kim Bahir Andersen skrev:
Er det for dårligt at google? Tjaeh, hvad har du betalt? Hvilken ret har du til at kræve mere af google? Der er ingen der kræver at du skal anvende deres beta produkt... det eneste man kunne argumentere for er, at det ville være flinkt af google, hvis de ville gøre det nemmere at vælge mellem de forskellige versioner