Krypteret musik beskytter mod piratkopiering

Et teleselskab og en stålproducent har måske fundet løsningen på problemet med piratkopieret musik på Internet

Indhold

TOKYO, JAPAN (IDG News Service)/24. februar 1999: Det japanske teleselskab Nippon Telegraph & Telephone, NTT, og Kobe Steel begynder senere på året nogle forsøg med et system, der i sidste ende skal munde ud i en metode til sikker distribution af musik.

Systemet, der kaldes InfoBind, består af et sikkert netværk opereret af NTT, og Kobe Steels afspiller med Flash-hukommelse. Kobe Steel, som producerer metaller og konstruktionsudstyr, afslørede sidste sommer en bærbar kreditkortstor afspiller på 45 gram, kaldet SolidAudio, der kan anvendes til at hente musik fra et netværk.

InfoBind anvender NTT?s e-handelnet Infonet, der blandt andet indkluderer et "clearinghouse", som autoriserer og gennemfører de enkelte transaktioner, og NTT?s eget kompressionsformat TwinVQ.

Ved hjælp af kryptering, der kun kan hånderes af SolidAudio-afspilleren, bliver det umuligt at kopiere eller ændre i musikfilerne, siger de to selskaber, som stadig ikke har besluttet, om de vil masseproducere systemet.

? Hvis vi begynder at distribuere musik, er vi nødt til at sikre os imod ulovlig kopiering af systemet, sagde en talsmand for Kobe Steel.

SolidAudio lander lige midt i en hed debat om distribution af musik på Internet. Store mænger af piratkopieret musik i MP3-formatet cirkulerer til stor fortrydelse for musikindustrien for tiden på Internet, som ser masser af indtægter gå deres næse forbi.

lms

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S