Kontakt Redaktionen

Har du en god historie? Du er altid velkommen til at skrive til os på redaktionen.

Send en e-mail til vores fælles indbakke:



Dit navn:



Din e-mail-adresse:














Pressemeddelelser


Pressemeddelelser bedes venligst sendt til redaktionen@cw.dk. Alle mails bliver gennemgået og vurderet, men Computerworld modtager hver dag et meget stor antal henvendelser. Derfor er det desværre umuligt for os at svare personligt på dem alle. Af samme årsag må vi frabede os telefoniske henvendelser fra virksomheder og pr-bureauer uden forudgående aftale.



Navnenyt


Det er gratis at få omtale af nye medarbejdere i navnenyt i Computerworlds trykte avis. Send et par linjer og gerne et foto til navnenyt@cw.dk. Foto skal sendes som vedhæftet fil i TIFF- eller JPG-format og være mindst 300 pixels i bredden. Redaktionen forbeholder sig ret til at redigere det indsendte materiale.



Computerworld


Hørkær 18
DK-2730 Herlev
Tlf. 77 300 300
redaktionen@cw.dk

Har du spørgsmål til dit avisabonnement, kan du læse mere her.
Har du spørgsmål om annoncer, kan du læse mere her.




Redaktionsledelse

Line Ørskov
Ansvarshavende chefredaktør
Tlf. 77 300 256
l.oerskov@cw.dk

Claus Johansen
Redaktionschef
Tlf. 77 300 230
c.johansen@idg.dk

Dan Jensen
Erhvervs- og samfundsredaktør
Tlf. 77 300 294
dan.jensen@cw.dk

Kim Stensdal
Teknologiredaktør
Tlf. 77 300 239
k.stensdal@cw.dk



Redaktion

Allan Bauer
Jourhavende: avis
Tlf. 77 300 286
a.bauer@cw.dk

Torben Daarbak
Journalist
Tlf. 77 300 147
t.daarbak@cw.dk

Nicolai Devantier
Journalist
Tlf. 77 300 347
n.devantier@cw.dk

Mads Elkær
Journalist
Tlf. 77 300 132
m.elkaer@cw.dk

Kristian Hansen
Journalist
Tlf. 77 300 336
k.hansen@cw.dk

Helle-Lise Ritzau Kaptain
Jourhavende: online
Tlf. 77 300 355
h.kaptain@cw.dk

Klaus Krabbe
Journalist
Tlf. 77 300 298
k.krabbe@cw.dk

Marya Ennesen Kromann
Journalist
Tlf. 77 300 153
m.kromann@idg.dk

Merete Midtgaard
Redaktionsassistent
Tlf. 77 300 139
m.midtgaard@cw.dk

Dan Mygind
Journalist
Tlf. 77 300 300 
d.mygind@cw.dk

Morten Nevado 
Journalist 
Tlf. 77 300 247 
m.nevado@cw.dk

Rune Pedersen
Journalist
Tlf. 77 300 373
r.pedersen@cw.dk

Victoria Rogena Holst Poulsen
Journalist
Tlf. 77 300 155
v.poulsen@idg.dk

Povl D. Rasmussen 
Journalist 
Tlf. 77 300 362 
p.rasmussen@cw.dk

Thomas Bøndergaard Thomsen
Oversætter
Tlf. 77 300 300
t.thomsen@cw.dk

Niels Veileborg 
Jourhavende: magasiner 
Tlf. 77 300 233
n.veileborg@cw.dk




Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Indlæser debat...
  • Alle artikler om:
  • CIO


Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TDCH A/S
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Microsofts løsninger: Mod den store digitale transformation

Vi er for fuld fart i gang med den store digitale transformation, der med smarte it-systemer kommer til at ændre en meget stor del af vores processer, produktion og måde at arbejde på. På denne konference vil du kunne høre om de seneste bud på it-systemer, der i Microsoft-universet understøtter kursen mod den digitale transformation og smart it-udnyttelse.

28. februar 2017 | Læs mere


Bliv klar til EU's persondataforordning: It-opgaver, ansvar og teknologiske muligheder

EU's persondataforordning træder i kraft 25. maj 2018, og det er en stor opgave at få gjort it-setuppet i organisationerne klar. Få overblik over regler og konsekvenser for it-afdelingen og virksomhedens it-ansvarlige, samt indblik i en stribe teknologier, der kan hjælpe til at efterleve kravene.

01. marts 2017 | Læs mere


Bliv klar til EU's persondataforordning: It-opgaver, ansvar og teknologiske muligheder

EU's persondataforordning træder i kraft 25. maj 2018, og det er en stor opgave at få gjort it-setuppet i organisationerne klar. Få overblik over regler og konsekvenser for it-afdelingen og virksomhedens it-ansvarlige, samt indblik i en stribe teknologier, der kan hjælpe til at efterleve kravene.

08. marts 2017 | Læs mere





mest debaterede artikler

CIO
Sikkerhedsfolk: Sådan vil ransomware-plagen udvikle sig (det bliver meget værre)
Vi har kun set begyndelsen på ransomware-plagen, vurderer sikkerhedsfolk. Næste fase kan blive total nedlukning af hele fabrikker, anlæg og organisationer. Og hvad gør vi så?
Comon
Sådan installerer du Googles bil-system, Android Auto, på din smartphone
Android Auto har indtil nu krævet en bil med indbygget computer med touchskærm for at kunne fungere. Nu kan du installere systemet på din Android-telefon og benytte den som bil-computer og navigations-system. Se her, hvordan du gør.
Channelworld
Tidligere Atea-boss Claus Hougesen er færdig som direktør i 3A-it: Her er årsagen
Claus Hougesen er stoppet som administrerende direktør for 3A-it og har i stedet overladt posten til Preben Jensen, der ligeledes har en fortid hos Atea.
White paper
Sådan øger du din konkurrencefordel ved investering i nye it-systemer
Sådan øger du antallet af kunder uden at øge bemandingen, få mindre stress i hverdagen og et langt bedre forhold til kunderne end tidligere.