Folkeskolernes afgangsprøver ramt af it-kaos: Vil nu tilbyde elever ny prøve

Tirsdagens afgangsprøve i dansk blev præget af tekniske problemer hos en it-leverandør, som gav skoler i flere kommuner udfordringer med at logge ind på prøvesystemet.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Tekniske problemer hos it-leverandøren EasyIQ, som leverer login- og prøveinfrastruktur til skolerne, skatirsdag morgen vanskeligheder for en række skoler, der skulle afvikle dagens skriftlige afgangsprøve i dansk for 9. klasse.

Ifølge Børne- og Undervisningsministeriet gjorde problemerne, at skoler i flere kommuner fik udfordringer med at logge ind på testogprøver.dk.

EasyIQ skrev tidligt tirsdag morgen i en driftsmeddelelse, at selskabet oplevede problemer med sin lokale IdP og arbejdede på at finde fejlen.

Samtidig oplyste selskabet, at mange forsøgte at komme igennem telefonisk, mens elever sad klar til prøverne.

Senere på formiddagen pegede EasyIQ på Uni-Login og MitID som alternative veje ind, mens fejlsøgningen fortsatte.

Tidligt på dagen lød beskeden fra ministeriet, at skoler, som ikke kunne logge ind, skulle afvente prøvestart til klokken 9.30.

Hvis adgangen fortsat ikke virkede på det tidspunkt, skulle skolen kontakte Styrelsen for Undervisning og Kvalitets akutpostkasse for at få dispensation til at gennemføre prøven "som plan B".

Hvad "plan B" dækker over er ikke blevet yderligere specificeret.

De fleste elever kom i gang

Ministeriet oplyste senere, at omkring fem ud af seks elever på landsplan var kommet i gang med prøven umiddelbart efter det officielle starttidspunkt.

En stor del af de øvrige elever kom siden også i gang - blandt andet ved hjælp af ministeriets beredskabsløsninger.

Ved 10.30-tiden var meldingen fra ministeriet, at stort set alle elever, der var forventet til prøve, nu var i gang.

Hvor stor en andel "stort set alle" dækker over fremgår ikke af ministeriets meddelelser.

Omprøve om flere uger

Børne- og Undervisningsministeriet oplyser, at elever, som klokken 10.30 fortsat ikke havde fuld adgang til prøven og de digitale hjælpemidler, kan få tilbudt en omprøve i begyndelsen af juni.

Den præcise dato vil blive meldt ud til skolerne senere.

Et kvarter efter dette skæringspunkt - klokken 10:45 - oplyste it-leverandøren EasyIQ, at Lokal Login igen var kørende, men at selskabet fortsat undersøgte årsagen til problemerne og ville orientere de berørte direkte via mail, så snart der var nyt.

På den baggrund forventer Styrelsen for Undervisning og Kvalitet, at eftermiddagens prøve i FP10 tysk kan gennemføres uden vanskeligheder, skriver Børne- og Undervisningsministeriet.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos