I det virkelige liv har digital suverænitet altså ikke førsteprioritet

Klumme: Skal danske virksomheder virkelig prioritere digital suverænitet højere? Erfaringen fra mange SMV’er peger på, at flere andre ting fortsat vejer betydeligt tungere.

Artikel top billede

(Foto: Compagnons / Unsplash)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Digital suverænitet, uafhængighed og open source er vejen frem.

Medierne er fyldt med historier om, at europæiske virksomheder skal kunne klare sig selv og være uafhængige af både Amerika og Kina.

Men ét er medier, noget andet er virkelighed og hverdag.

Når det kommer til it-driften i danske virksomheder, er der meget langt imellem dem, der stiller krav om digital suverænitet.

Her handler det i langt højere grad om de tre T’er; Tillid, Tryghed og Troværdighed.

Danske erhvervsvirksomheder vil have samarbejdspartnere og leverandører, de kender og stoler på. Alle har travlt og skal have hverdagen til at fungere. Man skal kunne levere og præstere til kundernes tilfredshed.

Derfor er det vigtigt, at forretningen og virksomhedens digitale løsninger fungerer upåklageligt - og hvis de ikke gør, så skal man kunne få hjælp hurtigt og effektivt.

Når hverdagen trumfer storpolitikken

Stort set ingen af vores kunder, der for de flestes vedkommende består af SMV’er, stiller krav om suverænitet eller sætter spørgsmålstegn ved Big Tech.

De skal have en produktion, en serviceforretning eller lignende til at fungere og ønsker derfor, at driften af deres løsninger kører så gnidningsløst som muligt, og at nedetid for enhver pris undgås.

De vil have løsninger, baseret på anerkendte standarder der virker, og uanset om de er udviklet af finner, franskmænd eller amerikanere.

De har tre krav til deres leverandører; leverandøren skal skabe tryghed og være troværdig, og man skal føle, at man har tillid til leverandøren, fordi vedkommende overholder aftaler og ikke tænker i eget salg men i hvad, der er bedst for kunden.

Når tilliden, trygheden og troværdigheden er etableret med en leverandør, er storpolitik sekundært.

Derfor vejer tilliden til leverandøren tungt

It er i dag en så kompleks og vidtforgrenet del af forretningen, at kundens egen it-ansvarlig sjældent kan løse alle opgaver på egen hånd.

It-chefer var tidligere alvidende praktikere, der selv kunne fikse det meste.

I dag er de typisk højtuddannede specialister, der ofte beskæftiger sig med overordnede, strategiske projekter, og derfor vil de skulle investere for meget tid i at sætte sig ind i driftsopgaver, de måske aldrig støder på igen.

En stor del af it-driftopgaverne bliver derfor lagt hos eksterne konsulenter, der hver især er eksperter på deres felt.

Tiden er knap, opgaverne hober sig op, og oppetid har topprioritet.

Erfaringsmæssigt vinder tillid, tryghed og troværdighed derfor over hensyn til digital suverænitet og storpolitik – hver gang!

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S