KMD fralægger sig ansvar i ny udbudssag

KMD slår atter engang fast, at det er kommunernes ansvar, hvilke opgaver der skal i udbud. Men med udsigten til endnu en udbudssag lyder også toner af lidt selvransagelse.

Artikel top billede

"Det er nu engang kommunerne selv, der skal afgøre, om opgaver skal i udbud eller ej".

Det er it-giganten KMDs reaktion på, at 16 kommuner har tegnet KMD Opera-kontrakter uden om udbud.

På spørgsmålet om hvorvidt KMD føler et medansvar for, at kommunerne kommer i fedtefadet, når de ikke går i udbud med KMD-kontrakter, lyder altså først og fremmest en pointering af, hvor ansvaret ligger.

"Men når det er sagt, har hverken kommunerne eller KMD nogen interesse i at de aftaler, vi har sammen, kan kritiseres og den kritik, der har været fra Konkurrencestyrelsen af en række kommuners manglende udbud, er naturligvis ikke gået hen over hovedet på os," uddyber salgsdirektør Karen Nielsen fra KMD.

Hun oplyser, at KMD har meddelt sine kommunale kunder, at hvis en kommune vurderer, at man havde behov for at diskutere aftalegrundlaget i en eksisterende kontrakt, så vil KMD være parate til at gå i dialog med den enkelte kommune om det.

Ny stor uddbudssag

Afsløringen af de manglende KMD Opera-udbud kommer kun få uger efter, at Konkurrencestyrelsen har offentliggjort en rapport, der dømmer 29 KMD Opus-kontrakter ulovlige netop fordi, de ikke har været i udbud.

Hvad vil I eventuelt gøre for at sikre, at det ikke sker igen?

"Som tidligere nævnt er det ikke KMD's opgave at diktere, om en kommune skal gå i udbud eller ej med en opgave, men i forhold til Konkurrencestyrelsens afgørelse for nylig er det mit indtryk, at mange kommuner på bagkant af den barsler med at gå i udbud på flere fronter - herunder på arbejdsmarkedsområdet," siger hun.

"Det vil sige, at vi skal regne med at se en lang række kommende udbud eller måske SKI-aftaler på det kommunale it-område. Det gælder både aftaler med KMD såvel som vores konkurrenter, og det hilser vi naturligvis velkommen," siger hun.

Styrelse undersøger KMD's rådgivning

KMD, der har en omsætning på omkring tre milliarder kroner og 3.000 ansatte, har fået ekstra fokus på sig i sagen.

Det skyldes, at flere af embedsmændene i de pågældende kommuner har modtaget gaver i stor stil.

En praksis som KMD siden har stoppet.

Under sagen kom det desuden frem, at KMD direkte havde rådgivet en kommune til ikke at gå i udbud.

Hvorvidt KMD direkte har overtrådt regler i sin rådgivning undersøges nu af Konkurrencestryrelsen, oplyser KMD.

Har I rådgivet nogle kommuner til at undlade at gå i udbud, når de skulle have KMD Opera-systemet?

"Det har aldrig været vores politik at rådgive kunderne om udbud," siger Karen Nielsen til Computerworld.

"Om vi har overtrådt nogen regler i forbindelse med den daglige dialog, man jo har som leverandør med kunderne, er Konkurrencestyrelsen ved at undersøge," siger hun videre.

ATP: Intet at skamme sig over
KMD blev i 2008 købt af ATP og en kapitalfond.

Inden Konkurrencestyrelsen dømte KDM Opus-kontrakterne ulovlige, men mens det stod klart at Konkurrencestyrelsen undersøger KMD selv, var ATP iøvigt ude og sige, at "KMD intet har at skamme sig over".

Siden har KMD iøvrigt efter udbud vundet en stor tre-cifret millionkontrakt hos netop ATP.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S