EU vil undersøge ekstremt lave kinesiske it-priser

Kinesiske hardwareproducenter beskyldes for at dumpe priserne på det europæiske marked.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Kina langer voldsomt ud efter EU-Kommissionen, der har iværksat en nærmere undersøgelse af beskyldninger om, at Kina har dumpet priserne på hardware ganske betragteligt.

EU-efterforskningen er blevet sat i gang, efter den belgiske modem-producent Option har klaget over, at kinesiske selskaber har dumpet priserne på WWAN-modem (wireless wide-area network) til det europæiske marked.

Det belgiske selskab anfører, at de kinesiske selskaber sælger konkurrerende modem til "absurd lave priser".

Kina er 'dybt bekymret'

Alene EU-beslutningen om at efterforske klagen fra det belgiske selskab får Kina op af stolen med beskyldninger om europæiske protektionisme.

Option er det eneste selskab, der producerer de pågældende trådløse modem i Europa.

Det belgiske selskab anfører, at det er i stand til at konkurrere på alle markeder i verden bortset fra det europæiske hjemmemarked, fordi de kinesiske selskaber har dumpet hardware-priserne helt i bund.

EU-Kommissionen har mulighed for at pålægge de kinesiske producenter ekstra told, hvis kommissionen når frem til, at de kinesiske produkter bliver eksporteret til Europa til priser, der er lavere end produkternes normale værdi.

EU er blandt Kinas allerstørste handelsparter. Kinas handelsministerium meddeler, at det er 'dybt bekymret' over situationen samt at det forbeholder sig ret til at 'skride til yderligere handling.'

Det kan tage op til 15 måneder, inden EU er færdig med undersøgelsen.

Læses lige nu

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS