Jakob Nielsen: Her er den hurtigste e-bogs-læser

Usability-eksperten Jakob Nielsen har testet læsehastighederne på Apples iPad og Amazons Kindle. Ingen af dem vinder dog testen. Se resultaterne her.

Artikel top billede

Foto: Steffen Roland Nielsen (Foto: Steffen Roland Nielsen)

Markedet for digitale bøger er i rivende udvikling - både på hardware- og software-siden.

Det var Amazons Kindle, der fik lov til at definere markedet i starten, men også Sonys Reader og senest Apples iPad er nu for alvor med i konkurrencen om de digitale læseres gunst.

Midt i al informationen om smarte nye features og skærm-teknologier, er det dog stadig selve læse-delen, der er omdrejningspunktet i konkurrencen.

Den danske brugervenlighedsekspert Jakob Nielsen har i en ny test netop fokuseret på dette, ved at måle læsehastigheden på henholdsvis Apples iPad, Amazons Kindle, en almindelig pc og i en print-bog.

"Mange virksomheder satser stort på, at elektroniske bøger vil være en af de primære måder, folk læser lange tekster på i fremtiden. Men sådanne produkter vil kun få succes, hvis læse-oplevelsen er meget bedre end den lidelse, det er at læse på pc-skærme," skriver Jakob Nielsen på sin hjemmeside.

Sådan testede de

For at finde ud af, om e-bogs-læserne egentlig er bedre end traditionelle bøger, satte han 24 personer til at læse noget fiktionslitteratur på iPad'en og Kindle 2.

På Apples produkt var det selskabets egen iBook-applikation, der blev anvendt i testen.

På hver enhed blev hver bruger bedt om at læse en novelle af Ernest Hemingway. I gennemsnit tog det ifølge Jakob Nielsen 17 minutter og 20 sekunder at læse historierne.

Herefter blev test-personerne bedt om at svare på en række spørgsmål om teksten for at sikre, at de rent faktisk havde læst og forstået den.

Og vinderen er…

Resultatet af testen viser, at det stadig er den flere hundrede år gamle bog, der giver den hurtigste læsning.

Når der blev læst på Apples iPad, faldt læse-hastigheden med 6,2 procent i forhold til bogen. På Kindlen var der tale om et fald på 10,7 procent.

Jakob Nielsen understreger, at forskellen mellem de to digitale enheder ikke kan føre til konklusioner, da der var så få test-personer.

"Den eneste fair konklusion er, at vi ikke kan sige med sikkerhed, hvilken enhed, der giver den hurtigste læsning. Uanset hvad, vil forskellen være så lille, at det ikke vil være en grundt til at købe den ene frem for den anden," forklarer Jakob Nielsen på sin hjemmeside.

"Derimod kan vi sige, at tablets stadig ikke har slået print-bogen," konkluderer han.

Brugerne blev efter læsningen også bedt om bedømme deres tilfredshed med hver enhed på en skala fra et til syv, hvor syv er den bedste oplevelse.

"iPad, Kindle og den printede bog scorede alle ret højt med henholdsvis 5,8, 5,7 og 5,6. Pc'en fik dog kun elendige 3,6," skriver Jakob Nielsen.

Se alle testresultaterne her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S