Har du husket at kramme din systemadministrator i dag?

De har installeret din printer, trukket dit netværkskabel frem til dit skrivebord og backet dine data op. I dag, fredag, skal de fejres, for det er: System Administrator Appreciation-dag

Artikel top billede

Det er i dag fredag den internatonale hyldest-dag for systemadministratorer, hvor dem som får it-systemerne til at fungere til dagligt skal have kram og gaver som tak for deres indsats.

Hyldestdagen, som ifølge Wikipedia oprindeligt blev opfundet af systemadministratoren Ted Kekatos, fejres i år for 11. gang og afholdes altid den sidte fredag i juli.

Ifølge hjemmesiden sysadminday.com bør man denne dag takke systemadministratorerne for de ekstra overarbejdstimer om aftenen og i weekenden.

En systemadministrator planlægger, bekymrer sig, hacker, fikser, beskytter og skaber de computernetværk, som gør dig i stand til at arbejde.

Sat på spidsen, kan man vel sige, at det er deres fortjeneste, at du kan læse denne artikel eller sende en mail. Og er du selv systemadministrator? - Så er det nu, du skal gå ud og kræve et velfortjent skulderklap i din virksomhed.

"Hvis vi skal være ærlige, kender vi sjældent vores systemadministratorer, så godt som de kender os," skriver folkene bag dagen på hjemmesiden.

Hjemmesiden giver forslag til, hvordan man kan fejre systemadministratorerne på dagen og hvilke gaver man kan give.

Samtidig er der fotos, som både viser mere om systemadministratorernes verden og genvordigheder.

Fejrer I sysadmin-dag i din virksomhed?

Så fortæl hvordan det foregår og send nogle billeder fra dagen til: redaktionen@cw.dk.

System Administrators Day song:

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura