Snart er alting forbundet til internettet

Om få dage er fem milliarder enheder forbundet til internettet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Enhed nummer fem milliard vil på et tidspunkt i denne måned forbinde til internettet. Og om 10 år vil antallet stige med mere end en faktor fire, vurderer IMS Research, som holder styr på hvor meget installeret udstyr, der har internetadgang.

På overfladen vil denne anden flodbølge af vækst være drevet af mobiltelefoner og nye kategorier af forbruger-elektronik, skriver IMS Research i en pressemeddelelse.

Men en endnu større drivkraft vil være stort set usynlig: Der er her tale om maskine-til-maskine-kommunikation i forskellige former for smart grids til strømstyring, overvågning og offentlig sikkerhed, trafik- og parkeringsstyring samt sensornetværk.

Tidligere i år lød en prognose fra Cisco på en ligeledes stejl vækst inden for personlige mobile elektroniske enheder og den samlede internettrafik.

Mobilerne stormer frem

I dag er der over en milliard computere, der jævnligt forbinder til internettet. Denne klasse af enheder heriblandt stationære og bærbare pc'er samt deres associerede netværksudstyr vokser fortsat.

Men mobile enheder såsom internetforbundne smartphones har allerede overgået dette antal og vokser selv langt hurtigere.

Og føj hertil tablets, e-bogslæsere, internet-tv, kameraer, digitale billedrammer og en mængde anden netværksforbunden forbruger-elektronik, og pludselig synes IMS Researchs prognose på 22 milliarder internet-enheder i 2020 slet ikke at være urealistisk.

Analysefirmaet vurderer, at der om 10 år vil være seks milliarder mobiltelefoner, hvoraf de fleste har internetadgang. De i dag omtrent 2,5 milliarder fjernsyn vil i store træk blive erstattet af tv med internetforbindelse enten direkte eller via settop-bokse. Flere og flere af verdens en milliard biler vil blive erstattet af nyere modeller med integreret internetadgang.

Og alligevel vil det største vækstpotentiale være at finde i maskine-til-maskine-kommunikation, vurderer direktør for IMS Research, Ian Weightman.

Ikke kun i industrien

Analysehuset Gartner peger også på maskine-til-maskine-kommunikation som en af de 10 vigtigste mobile teknologier at holde øje med i 2010.

Og for et år siden oprettede Qualcomm og Verizon et joint venture specifikt for at støtte trådløse maskine-til-maskine-tjenester.

"Dette har potentialet til at vokse videre end blot til industrielle formål og omfatte formål som i stigende grad sofistikerede smart grids, netværkstilsluttede sikkerhedskameraer og -sensorer, forbundet udstyr til hjemmet og klimaanlæg samt infrastruktur til trafik- og parkeringsstyring, udtaler Weightman.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident og problem manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil