Mobilselskabet 3 forsvarer auktion trods hård kritik

Mens Telia, TDC og Telenor kritiserer IT- og Telestyrelsens udspil til en ny frekvensauktion, så er der tilfredshed at spore hos 3.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

"I store træk synes vi, at det ser fornuftigt ud."

Sådan siger kommunikationschef Stine Green Paulsen fra 3 om den auktionsmodel, som IT- og Telestyrelsen har fundet frem til i forbindelse med den kommende 900 og 1800 megahertz-frekvensauktion.

Det er auktion, der skal løse det efterhånden langstrakte forløb omkring omfordeling af frekvenser; refarming.

Med den positive melding fra mobiloperatøren 3 er selskabet af en helt anden holdning end blandt andre Telenor, som finder mindsteprisen ved auktionen - som hverken TDC, Telia eller Telenor må deltage i - lav. Det samme gør brancheorganisationen Telekommunikationsindustrien (TI) i det høringssvar, som TI har indsendt til IT- og Telestyrelsen.

Mindsteprisen er sat til 12 millioner kroner for frekvensblokkene i både 900 og 1800 megahertz-frekvensbåndet. Der er desuden lagt op til en åben auktion, så en køber ikke byder mere end nødvendigt.

Foræring?
Det nærmer sig ifølge regulatorisk chef Nicholai Kramer-Pfeiffer fra Telenor en foræring.

En kritik, som 3 afviser.

"Det er jo ikke de sidste licenser, der kommer i udbud, så det er da interessant, hvis de (konkurrenterne, red.) generelt synes, at prisen på licenser skal hæves. Det kan jo undre, men det må jo være et udtryk for, at de mener, at priserne på licenser skal ligge højere," siger Stine Green Paulsen om kritikken af minimumsprisen.

Hun henviser til den forrige frekvensauktion, som IT- og Telestyrelsen holdt omkring 2,5 gigahertz-frekvensbåndet. Her udtrykte telebranchen utilfredshed med, at der var udsigt til høje priser, og Telia, TDC og Telenor måtte alle betale over 300 millioner kroner for en licens.

Samtidig fremhæver Stine Green Paulsen, at mens 3 nu skal byde på en auktion for at sikre sig en licens til 900 og 1800 megahertz-frekvensbåndet, så har TDC, Telenor og Telia deres licenser i forvejen, og de er ikke købt på en auktion.

"De har ikke selv betalt noget for deres, og det kan overraske, at branchen nu går ind og siger, at man skal betale flere penge for diverse licenser," siger hun.

Auktionen finder formentlig sted i årets fjerde kvartal.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S