Tinglysningchef: Advokat-kurser ikke vores bord

Advokater har en lang tradition for at stå for egne tinglysningskurser. Derfor skal de også gøre det omkring digitaliseringen af tinglysningen.

Artikel top billede

Advokater skal betale op imod 4.700 kroner plus moms for et dagskursus i at bruge den digitale tinglysning.

Samtidig er der opstået strid om advokaternes mulige analoge tendenser - og deres eventuelle skyld i tinglysningsskandalen.

En lektor fremførte derfor den pointe, at alle brugere af tinglysningsystemet - herunder advokater - bør have mulighed for at komme gratis på kursus.

Men den tanke afviser projektejeren direktør for Domstolsstyrelsen, Adam Wolf:

"Det var en del af projektet og budgettet, at der skulle undervises interne superbrugere, men der er til gengæld aldrig givet bevilling til at afholde kurser for eksterne. Det er Domstolsstyrelsens opfattelse, at det i øvrigt heller ikke er blevet efterspurgt," siger Adam Wolf.

Adam Wolf forklarer, at der var en klar fælles forståelse i brugergruppen om, at man hver især håndterede kurser for eget bagland.

"Særligt for advokater er der en lang tradition for, at advokaterne står for egne kurser i både tinglysning og andre domstolsrelaterede emner."

Advokat i brugergruppen var kursusholder
"I dette tilfælde var advokaternes repræsentant i brugergruppen en af de helt store kursusholdere, og styrelsen var orienteret om, at der blev gennemført mange kurser inden starten på digital tinglysning," siger Adam Wolf.

Alternativet ville være, at det offentlige skulle gå ind og udkonkurrere advokaternes egne kurser med gratis kurser, mener Adam Wolf.

"Det kan skabe en ulige konkurrencesituation," siger han.

Tinglysningschefen henviser iøvrigt til det forberedende udvalgsarbejde om den digitale tinglysning, hvor der ifølge Adam Wolf står, at der er tale om et offentlig-privat partnerskab.

Således skal Tinglysningsretten tage sig af selve myndighedsudøvelsen, mens private aktører tager sig af det omkringliggende arbejde.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS