Gigantbøde for tab af 46.000 kunders data

Historiens største bøde for en enkelt sikkerheds-brøler er uddelt til et forsikringsselskab.

Artikel top billede

Forsikringsselskabet Zurichs engelske afdeling skal nu have den helt store tegnebog frem.

Firmaet har nemlig modtaget den største bøde, der hidtil er uddelt for en enkelt sikkerhedsbrøler.

2,27 millioner engelske pund, svarende til 20 millioner danske kroner, lyder regningen for at have mistet følsomme informationer om 46.000 af Zurichs engelske kunder.

Det skriver H Security.

Ukrypteret storage-transport
Bøden er givet for en forseelse, der fandt sted i 2008, da Zurich mistede informationerne i ukrypteret form i forbindelse med en backup-overførsel til et storage-center i Sydafrika.

Informationerne, der blev mistet, var blandt andet oplysninger om kundernes identitet, bankkonti, kreditkortoplysninger og andre finansielle data.

Der skulle dog gå et år, før Zurich opdagede, hvad der var sket.

Opråb til hele branchen
Den manglende opmærksomhed bedømmer Financial Services Authority (FSA), der en pendant til Finansstyrelsen i Danmark, til den rekordhøje bøde på 20 millioner kroner.

Zurich valgte at indgå et forlig med FSA, hvilket gav forsikringsselskabet en rabat på 30 procent. FSA havde ellers stillet krav om en bøde på knap 30 millioner kroner.

Margaret Cole, der er direktør for efterforskning af økonomisk kriminalitet i FSA, siger i forbindelse med bøden, at Zurich "i meget høj grad har svigtet kunderne", fordi der ikke har været en effektiv overvågning og kontrol over den outsourcede backup-funktion.

"Firmaer i hele den finansielle sektor bør være opmærksomme på denne sag og lære af Zurich UK's fejltagelser," lyder det fra Margaret Cole.

FSA siger også, at der ifølge Zurich UK ikke eksisterer sager, der giver mistanke om, at informationerne er blevet misbrugt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job