Artikel top billede

Netop-chef efter kurs-massakre: Vi kommer tilbage

Netop Solutions havde det svært inden krisen og rigtig svært under krisen. Aktiekursen er mere end langt fra fordums niveau, men administrerende direktør Kurt Groth Bager tror på comeback.

Læs også: De danske it-aktier har fået tørre tæsk i krisen

En af de virksomheder, der har mærket investorernes kritiske blikke de seneste år, er børsnoterede Netop Solutions, der har til huse i Nordsjælland.

På to år er prisen på en Netop-aktie faldet med 88 procent - fra 73 til 8,60 kroner.

Det har ikke så stor konsekvens for virksomheden, så længe den har penge til at køre rundt og er i stand til at komme videre, forklarer administrerende direktør, Kurt Groth Bager.

"Det har konsekvenser for en masse mennesker, der har investeret i virksomheden, og som selvfølgelig sidder og siger: 'Gør den nu det rigtige?' Hvad, vi gør, bliver i langt højere grad målt og vejet udefra. Og det skal det også," siger han.

En krise i krisen

Netop Solutions har oplevet det andenstørste procentvise kursfald blandt it-virksomhederne på OMX-børsen i løbet af de seneste to år.

"Det er et voldsomt fald, men selve kursfaldet håndterer jeg sådan set ikke. Jeg har været ansat herude i to et halvt år for at lave en turnaround af Danware Data (Netop's tidligere navn, red.). Danware Data havde i og for sig selv en krise før finanskrisen kom. Så det har været sådan lidt en dobbelt en og tumle med," siger Kurt Groth Bager om virksomhedens nedtur.

Han er dog positivt stemt over for fremtiden og har fokuseret på produktudvikling og optimering af forretningen hen imod et overskud for at løfte virksomheden. Og han tror på et comeback.

"Det er klart, at vi er en lille virksomhed på børsen i dag, sådan som aktien står. Så der var mere ræson i det i gamle dage. Men lad os se. Det kan være, vi har mulighed for at komme tilbage igen," siger han.

Positivt regnskab

Netop Solutions har også formået at vende udviklingen det seneste stykke tid.

Eksempelvis blev EBITDA, som er selskabets driftsresultat før renter, skat og afskrivninger på driftsaktiviteter og goodwill, 1,3 millioner for andet kvartal 2010 mod minus 13,8 millioner kroner i samme periode 2009.

"Jeg tror på, at vi nok skal komme tilbage, hvis vi bliver ved med at drive virksomheden rigtig fornuftigt. Men jeg ved ikke, om vi kommer tilbage i hundrede procent," lyder det fra Kurt Groth Bager.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere