HP indgår millionforlig i svindelsag

HP lægger 323 millioner kroner på bordet i forlig i stor svindelsag.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hewlett-Packard betaler den amerikanske stat knap 323 millioner kroner i et forlig.

Selskabet undgår således at blive trukket ind i en opslidende retssag om at have svindlet U.S. General Service Administration (GSA) og andre statslige myndigheder ved at betale returkommission til systemintegratorer for at anbefale USA's ministerier at købe produkter fra HP.

Med forliget afsluttes også en sag, hvor regeringen hævdede, at en kontrakt fra 2002 mellem HP og GSA var ugyldig, da leverandøren gav mangelfulde informationer til GSA under kontraktforhandlingerne, oplyser justitsministeriet.

Forliget med HP er en del af en omfattende undersøgelse, som det amerikanske justitsministerium har igangsat, efter whistleblowerne Norman Rille og Neal Roberts i 2004 startede en retssag ved den amerikanske distriktsdomstol for det østlige distrikt i Arkansas.

Betalinger og rabatter

Denne retssag drejer sig hovedsagligt om uretmæssige betalinger og rabatter givet af HP, Sun Microsystems og Accenture, men i sagen navngives også dusinvis af andre it-virksomheder, der angiveligt er involveret i at give eller modtage ulovlig returkommission.

HP-forliget er det andenstørste af fem forlig, der er resultat af retssagen.

I maj indvilgede EMC i at betale den amerikanske stat knap 514 millioner kroner for at undgå lignende anklager.

HP offentliggjorde i starten af august muligheden for et kommende forlig. Virksomheden benægter dog enhver ulovlig aktivitet.

"VI mener, at det er i vores interessenters bedste interesse at få løst denne sag og komme videre," har en talskvinde for HP udtalt.

Blandt de af Accentures partnere, der er navngivet i sagen fra 2004, finder man Cisco Systems, Microsoft, IBM, Dell og Oracle.

I april 2007 lagde det amerikanske justitsministerium sin vægt bag sagen, der blev indgivet af Rille, som er tidligere leder i Accenture, og af Roberts, som er tidligere partner i PricewaterhouseCoopers. Under U.S. False Claims Act kan private borgere sagsøge over svindel på vegne af den amerikanske stat og få del i eventuelle inddrevne midler.

"Konsulenter er nødt til at handle retfærdigt med staten, når de gør forretning med føderale myndigheder," udtaler Tony West, der er vicestatsanklager for det amerikanske justitsministeriums civile division, i en pressemeddelelse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos