Spar masser af penge på HDMI-kablet

Uanset hvad fyren i forretningen siger for at få dig til at købe et dyrt, guldbelagt HDMI-kabel, så lad være. Der er masser af penge at spare. Se hvordan her.

Først investerer du 6.000-8.000 kroner i et nyt HDTV og dernæst et par tusinde i en ny Blu-ray afspiller.

Når så ekspedienten fortæller dig, at du bør bruge mindst 200 kroner på et HDMI-kabel til at forbinde dine nye gadgets, så siger du straks NEJ TAK.

Forsøg viser, at det er fløjtende ligegyldigt, om dit HDMI-kabel har kostet 1.000 kroner eller 59 kroner.

Dengang, det betød noget, om dine kabler var af superkvalitet med guldbelægninger og så videre, fløj lyd og billeder gennem kablerne i form af analoge signaler.

De analoge signaler er meget mere følsomme over for alt fra støv på stikket til dårlig vævning af metaltrådene, end nutidens digitale signaler er.

Digitale signaler er i princippet ikke andet end lange rækker af nuller og ettaller, og enten er der hul igennem eller også er der ikke.

Kun når afstandene bliver længere end omkring otte meter, og signalstyrken falder voldsomt, kan de digitale signaler begynde at få problemer og et ettal måske begynde at ligne et nul, når det når frem.

Når det sker, vil dit fjernsyn typisk begynde at fylde eventuelle huller, hvilket ses som lysende statiske prikker på skærmen. Men som nævnt: er kablet kortere end otte meter, er der ingen grund til at bekymre sig om kabel-kvaliteten.

Konklusion: Dødt løb
Vores amerikanske søstermagasin PC World har testet fire HDMI-kabler, der kostede henholdsvis 18, 30, 360 og 900 kroner. Testen omfattede High Definition videoklip og Blu-ray film, og konklusionen er krystalklar: Dødt løb.

Alle fire kabler havde en gennemsnitlig måling på 3,5 ud af 5. Et af de dyre kabler var en lillebitte smule ringere end resten, men forskellen er så lille, at det lige så godt kunne være løgn.

Altså: Drop de dyre kabler og kør i Harald Nyborg og hent et to meter langt HDMI-kabel til 59 kroner eller 39 kroner, hvis det kun behøver være en meter langt.

Selv om HDMI-kablet ikke er købt i Harald Nyborg, behøver det ikke koste spidsen af en jetjager. Du kan se et udvalg af HDMI-kabler på edbpriser.dk her.

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job