It-styrelse: Derfor skal firmaer betale for NemID

Firmaer skal betale 25 procent af NemID-projektet. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Den ansvarlige for NemID hos IT og Telestyrelsen, Palle H. Sørensen, forklarer, hvorfor danske virksomheder skal betale for at bruge det digitale redskab.

Han oplyser indledningsvis, at det inden for den afsatte økonomiske ramme oprindeligt havde prioritet, at borgerne skulle friholdes udgifter.

Desuden lagde man vægt på, at virksomheder kunne få tre gratis NemID, så man ligesom fik fremmet og udbredt den digitale kommunikation med offentlige myndigheder.

Men derudover må virksomheder selv bidrage til anvendelsen af NemID-infrastrukturen.

"Idet de herved vil kunne opnå effektiviseringsgevinster og eller vækst ved at anvende NemID i forhold til deres kunder og samarbejdspartnere," siger Palle H. Sørensen.

Kontorchefen oplyser, at udgangspunktet for DanID's forretninger er, at 50 procent kommer fra bankerne, 25 procent fra det offentlige og 25 procent fra private virksomheder.

"Indtægterne fra det private marked vil afhænge af mange ting, herunder markedsføring. Priserne er i følge kontrakten maksimalpriser," siger han og henviser i øvrigt til Danid for yderligere oplysninger om de samlede indtægter.

NemID-skat?

Går pengene til Danid eller til staten?
"Pengene går til DanID, men kontrakten har indbygget nogle mekanismer, der medfører en regulering af priser til virksomhederne, hvis DanID's økonomi udvikler sig væsentlig bedre end forudsat i DanID's forretningsplan," siger Palle H. Sørensen.

Er priserne ændret i forhold til digital signatur?
Til dette svar henviser Palle H. Sørensen til kontrakten mellem DanID og IT- og Telestyrelsen, hvor det fremgår:

"Priserne er fastsat så de ikke overstiger priser for tilsvarende ydelser under den eksisterende kontrakt mellem TDC A/S og Videnskabsministeriet".

Palle H. Sørensen oplyser videre:

"Prisen på nye produkter - herunder det nye NemID administartions modul, der erstatter LRA-produktet - må heller ikke overstige priser for tilsvarende produkter under den eksisterende kontrakt," siger han.

Kan du afvise, at nogle virksomheder dropper Nemid, fordi de skal betale for at bruge den?
"Det kan jeg naturligvis ikke, da det er en økonomisk overvejelse, som den enkelte virksomhed må gøre sig," siger Palle H. Sørensen.

Han forklarer, at det offentlige har vurderet, at omkostningerne til et personligt fremmøde gennemsnitlig udgør 100 kroner og et telefonopkald 50 kroner.

"Hvis disse erfaringer kan overføres på private virksomheder, burde det ikke være umuligt for virksomhederne at opnå en positiv businesscase ved at omlægge processer til digitale løsninger med NemID," siger Palle H. Sørensen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    BEC Financial Technologies

    Technical Business Analyst for Pension

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS