Danske firmaer skal betale for at bruge NemID

Danske virksomheder kan vælge NemID-ydelser efter behov, men det ændrer ikke ved, at de fleste må punge ud.

Artikel top billede

Virksomheder, der vil bruge NemID meget, skal punge ud ved kasse et.

Virksomheder, der bruger it-løsningen mindre, skal betale mindre - og nogle slipper helt gratis.

Således står der på NemID's hjemmeside under "hvad koster medarbejdersignatur?":

"DanID's aftale med IT- og Telestyrelsen sikrer, at alle virksomheder i Danmark gratis kan have op til tre gyldige NemID inklusiv eventuelle nøglekort.

Udover de tre gratis, koster NemID medarbejdersignatur fire kroner stykket per år. Ønsker du nøglekortversionen, koster det 75 kroner per nøglekort.

En fuldstændig prisliste er ved at blive udarbejdet og kan snart findes på danid.dk."

"Vi er ved at udarbejde de nærmere specifikationer af NemID for erhverv, hvoraf den endelige prissætning for de forskellige komponenter også vil fremgå," siger Lars Møller Kristensen, der er Business Manager hos DanID.

Han forklarer om den nye struktur:

"Som udgangspunkt bliver det ikke dyrere for virksomhederne at anvende NemID, hvis man holder sig inden for de tre gratis NemID'ere, der er inkluderet for hver virksomhed," siger han.

LRA-produkt til 14.200 kroner

En af de nye ting i "NemID til Erhverv" er, at man gør op med de LRA-pakker, som man tilbyder virksomhederne i dag.

På DanID's hjemmeside fremgår det, at virksomheder skulle betale op til 14.200 kroner eksklusiv moms for et LRA-produkt relateret til den digitale signatur.

LRA står for Lokal Registrerings Autoritet og giver virksomheder mulighed for at oprette signaturer til virksomhedens egne medarbejdere.

"LRA-begrebet og LRA-pakkerne har været svære at kommunikere med, og det gør vi så op med i det nye 'NemID til Erhverv'. Fremover bliver det mere brugervenligt, og man tilvælger ydelser efter behov - og betaler kun for de tilvalgte ydelser," siger Lars Møller Kristensen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS