PBS kendte godt til nets.dk-ejer inden navneskift

Allerede i 2007 blev PBS advaret af Patent- og Varemærkestyrelsen om, at der fandtes en webdesigner, der benyttede navnet Nets.

Artikel top billede

Læs også:PBS kræver domæne af webdesigner efter navneskift

Allerede i 2007 blev PBS gjort opmærksom på, at der fandtes en virksomhed med navnet Nets Web Design V/Sten Kristian Axelsen registreret under Branche 722200, udvikling af kundespecifikt software og konsulentbistand i forbindelse med software.

Det skete i forbindelse med en ansøgning om at få registreret navnet Nets som varemærke, hvilket fremgår af offentlig tilgængelig korrespondance mellem PBS og Patent- og Varemærkestyrelsen.

Alligevel vælger PBS selv at registrere Nets som varemærke under selv samme kategori.

Nu har PBS i forbindelse med virksomhedens navneskifte til Nets så tilsyneladende indledt en krig mod webdesigneren Sten Kristian Axelsen, som er indehaver af den før omtalte enkeltmandsvirksomhed.

Han har nemlig et domænenavn, som PBS gerne vil have fingrene i.

Der er tale om domænenavnet Nets.dk, som har været registreret af Sten Kristian Axelsen siden 2000.

Men det afholder åbenbart ikke PBS fra at indlede en sag mod den lille erhvervsdrivende for at få ham til at afstå sin webadresse.

Ved hjælp af telefonopkald og breve fra advokater, har PBS nu meddelt Sten Kristian Akselsen, at virksomheden vil gå til Klagenævnet for Domænenavne med henblik på at tvinge domænenavnet ud af hænderne på ham.

PBS vil ikke kommentere verserende sag

Hos PBS fortæller presseansvarlig Michael Juul Rugaard, at virksomheden ikke ønsker at kommentere den verserende sag, fordi man ikke ønsker at påvirke klagenævnets afgørelse.

"I klagesagen har vi redegjort for, hvorfor vi mener at have ret til domænet. Vores hoveddomænenavn er www.nets.eu, og det tror vi hurtigt vil blive kendt, især da Europa bliver Nets' hjemmemarked. Men vi vil selvfølgelig gerne have overdraget nets.dk, og det er også derfor, vi har bedt klagenævnet se på sagen," forklarer han.

Han forklarer endvidere, at navnet var en af grundstenene til samarbejdet mellem PBS og BBS, da de to virksomheder etablerede et fælles selskab ved navn Nets i 2007.

"Selskabet havde fokus på håndtering af korttransaktioner. For os har det stor symbolværdi at navnet nu videreføres for hele koncernen," siger han.

Sagen er på vej i Domæneklagenævnet - hvis I taber, hvad vil I så gøre?

"Hvis den situation skulle opstå, tager vi stilling til det til den tid," siger Michael Juul Rugaard.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job