PBS dropper at få domæne fra Sten 'Nets'

PBS, nu NETS, har droppet at få domænet nets.dk og sender nu i stedet en undskyldning til ejeren. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Nets, det tidligere PBS, opgiver at få vristet domænet nets.dk fra Sten Axelsen, der i dag ejer domænet. 

"Vi er kede af sagens forløb, særligt fordi vi føler, det har været præget af en række misforståelser," udtaler Søren Winge, pressechef i Nets.

"Det har fra start været vores ønske at føre en konstruktiv og positiv dialog med Sten Axelsen, og vi har nu givet ham en undskyldning, da vi kan konstatere, at Sten har oplevet forløbet anderledes."

Nets Denmark har i dag også valgt at trække klagen i Domæneklagenævnet tilbage:

"For os er det vigtigere at undgå flere misforståelser end at få ejerskabet over det danske domæne. Domænet betyder meget for Sten, og vi har derfor valgt ikke at gå videre med sagen," siger pressechef i Nets, Søren Winge.

Nets' domænenavn vil derfor fortsat være www.nets.eu.

Det var Computerworld, der den 9. september kunne fortælle, at PBS - nu NETS - forsøgte at få Sten Kristian Axelsen til at sælge domænet nets.dk - til at starte med for blot 100 kroner.

Senere eskalerede sagen og endte i Domæneklagenævnet. Nu har NETS altså trukket klagen tilbage.

Se hele Computerworlds dækning her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice