CSC satser på gigantisk cloud-datacenter i Danmark

Om senest seks måneder har CSC opgraderet sit danske datacenter i Valby til en cloud enabled sværvægter, der skal betjene hele Norden.

Artikel top billede

"Vi bygger et public cloud datacenter i Danmark, der skal dække hele Norden. Det sker inden for tre til seks måneder."

Det fortæller Siki Giunta, som er vice president i CSC og øverste ansvarlig for selskabets cloud-indsats på verdensplan. Hun har netop besøgt Danmark og mener, at de danske datacentre er blandt de mest avancerede i verden.

"De er lige på tærsklen til at køre cloud, og mangler blot en god e-handelsplatform, så der er fuld fleksibilitet i forhold til efterspørgsel og services," siger hun.

CSC's datacentre satser på meget standardiserede skyer, som  bruger Vblock VCE (Virtual Computing Environment). Vblock VCE er en infrastruktur-pakke, der integrerer virtualisering, netværk, storage, cpu, sikkerhed og management.

"Lige nu diskuterer vi, hvordan vi får den teknologi til Danmark, så vi skaber det samme miljø over hele verden. Det er simpelthen lettere at administrere på den måde," siger Siki Giunta.

Hun mener, at der vil dukke mange kunder op, når CSC først har gjort en ordentlig sky tilgængelig.

"Sådan har vi set det andre steder. Det lægger godt fra land lige så snart de første kunder er i skyen. De første kunder trækker andre med sig. Der er i hvert fald tilstrækkelig med små og mellemstore virksomheder her til, at det vil kunne betale sig at bygge et cloud center i Danmark."

Det gamle i Valby

I danske CSC ser nordisk salgs- og marketingdirektør Finn Rasmussen frem til etableringen af det danske cloud datacenter.

Det er CSC's eksisterende datacenter i Valby i København, som  skal bygges ud, forklarer han.

"Arbejdet er i fuld gang, så vi inden for tre til seks måneder kan tilbyde 'infrastructure as a service' og derefter første 'platform as a service' (PaaS, red.) i form CSC's CloudLab løsning til udvikling og testmiljøer. København er interessant for kunder i Europa og specielt i Danmark, som med sikkerhed ønsker at vide, hvor deres data befinder sig," siger Finn Rasmussen.

CSC har syv store datacentre på verdensplan, der skal cloud enables, og Valby er altså et af dem, man har besluttet at satse på.

Finn Rasmussen vil endnu ikke fortælle, hvor meget nyt isenkram, der skal købes eller størrelsen på budgetterne.

"Vi har et meget højt sikkerhedsniveau i vores datacenter. Placering af data er ikke afgørende i en cloud-løsning. Alligevel er det interessant at have flere centre at trække på."

Han mener, at vi står ved begyndelsen  af et paradigmeskift i den måde, man udvikler systemer på: Fremover skal de være cloud enabled, ligesom man engang gik fra mainframe til client/server og senest til web.

"Der kommer en bølge af applikationstransformationer, hvor man vil vælge at transformere applikationsporteføljer, fordi det giver mening at lægge dem i cloud'en. Det giver besparelser og fleksibilitet," siger Finn Rasmussen.

Private or public?

CSC håber, at flere kunder vil tage den offentlige sky, public cloud, til sig.

"Cloud er jo ikke bare server-kapacitet. Det er applikationer og forretningsprocesser, der ligger i skyen. Det er her, det er interessant. Det meste af det, der ligger i clouden nu, er forretningsproces uafhængigt. Det er sådan noget som testmiljøer og mail. Men det er jo ikke forretningskritiske faktorer," siger Finn Rasmussen.

CSC's Siki Giunta mener ikke, at der reelt er den store forskel på, om skyen er private eller public.

"Mange siger, at de kun vil lave 'private cloud'. Men hør lige engang: Hvis du er god til at lave private cloud, er du helt sikkert også god til at lave public. Sikkerheden skal være høj uanset hvad. Det diskuteres meget lige nu, men der er ikke den store forskel, som jeg ser det."

Det bliver op til kunderne, hvor meget de ønsker at benytte sig af CSC's tilbud om at køre deres ting i public cloud. Miljøet bliver i hvert fald bygget som fully shared, fastslår hun

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    AI-udviklere til Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics