Kort nyt: NemID skaber netbank-bøvl

NemID-brugere har fredag haft problemer med at logge ind på deres netbank grundet en serverfejl hos DanID. Problemet ser dog ud til at være løst.

Artikel top billede

En serverfejl har skabt problemer med NemID-login til netbank i eftermiddag.

"Kunder, der logger på Jyske Netbank Privat med NemID, kan i øjeblikket ikke lave overførsler og betalinger. Fejlen er fundet hos DanID, og forventes løst hurtigst muligt."

Denne besked har i eftermiddag mødt brugere af NemID, som har forsøgt at lokke på deres netbank hos Jyske Bank.

Men problemet, der skyldes en fejl på den ene af DanID's NemID-servere, gælder generelt, og ikke kun for Jyske Bank-kunder.

Computerworld har netop talt med kommunikationschef hos DanID, Jette Knudsen, som oplyser, at problemet skulle være løst.

DanID har for at løse problemet flyttet al trafikken fra NemID over på én server. Det kan muligvis resultere i lidt mere ventetid for brugerne. 

"Det kan få de konsekvenser, at login-tiderne bliver længere, nu da belastningen bliver større. Det holder vi øje med. Der er ikke noget, der tyder på det nu. De tal jeg lige har set, ser okay ud. Men det kan godt ske, blandt andet fordi 1. oktober er en stor dag for banktransaktioner," siger Jette Knudsen, til Computerworld.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS