Her er anmeldernes dom over Nokias nye flagskib

Nokia-smartphonen N8 er den første med det nye Symbian 3-styresystem og samtidig selskabets mest markante bud på et smartphone-flagskib i lang tid. Se anmeldernes dom her.

Artikel top billede

Læs også: Kan N8 bringe nye kunder til Nokia?

Nokia har i de senere år været ude i en smartphone-krise, hvor selskabet har haft svært ved at fastholde markedsandele og innovations-evnen.

Det har blandt andet resulteret i, at den hidtidige Nokia-topchef Olli-Pekka Kallasvuo er blevet erstattet af tidligere Microsoft-direktør Stephen Elop og at øverste chef for smartphone-udviklingen, Anssi Vanjoki, har forladt Nokia.

Nokias N8 er ikke bare den mest markante smartphone-satsning fra Nokia i meget lang tid, det er også det første bud på en smartphone, der kører den helt nye og forbedrede udgave af Symbian-styresystemet.

Derfor holder selskabets ledelse uden tvivl også godt øje med markedets reaktion i de kommende måneder. Allerede nu er de første anmeldelser af produktet publiceret, og de er umiddelbart lidt lunkne over for Nokias "redningsplanke."

Her er dommen over N8

Hos britiske TechRadar har man testet N8, og i en længere anmeldelse omtales smartphonen generelt som et kvalitets-produkt, hvad angår det fysiske design.

Blandt andet hæfter man sig ved, at plastikken er væk og erstattet med metal. Med en ridse-fri OLED-skærm med flotte farver og et minimum antal fysiske knapper har Nokia forsøgt at skabe et robust og simpelt produkt.

Det er imidlertid det indre Symbian 3-styresystem, der er mest afgørende for telefonens succes, og her er TechRadar noget mere skeptisk.

"Nokia har stadig lang vej igen, når det kommer til at gøre hjemmeskærm-interfacet perfekt. Når du vil skifte mellem forskellige hjemmeskærme, skal du lave en sidelæns bevægelse... Og så vente på, at skærmen bringer sig ajour."

"Ingen skærm-bevægelse under fingeren, ingen øjeblikkelig reaktion. Det virker som så simpel en ting, og Nokia ser ud til at have fejlet med det helt basale i designet af et 'cutting-edge' interface," skriver Tech Radar blandet andet.

Selvom N8 specifikationerne imponerer med blandt andet et 12 megapixels kamera, og selvom telefonen generelt fungerer OK, så imponerer den ikke, lyder dommen.

"Når man har været brændende fan af Nokia i et tidligere liv, er det ikke sjovt at se telefoner som N8 komme. Det er generelt ikke en dårlig telefon, men i betragtning af de markante ressourcer bag denne udvikling kan vi ikke lade være med at spekulere på, hvorfor tingene ikke er forbedret til en førende performance endnu."

Læs også: Kan N8 bringe nye kunder til Nokia?

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics