Han er gået fra 0 til 100 millioner kroner på 25 år

ServiceGruppen begyndte for 25 år siden som enkeltmandsvirksomhed. I dag omsætter virksomheden for 100 millioner kroner.

Artikel top billede

Preben Duus Jørgensen står efter 25 år stadig i spidsen for den virksomhed, han selv har stiftet og ejer.

Den første pc fra IBM var lige sendt på gaden, da it-virksomheden ServiceGruppen tog sine første spæde skridt.

25 år senere handler det om cloud computing og outsourcing.

Stifteren står stadig selv ved roret af den virksomhed, han etablerede ene mand for 25 år siden i en nedlagt købmandsbutik på Skodsborgvej, nord for København.

I dag kan ServiceGruppen fejre sit jubilæum efter 25 år i den danske it-branche, og stifter og administrerende direktør, Preben Duus Jørgensen, ejer stadig sin virksomhed 100 procent.

Apropos 100 er det netop den årlige danske omsætning i millioner for ServiceGruppen, der er repræsenteret ikke færre end 47 steder i hele Norden.

Et positivt cashflow gennem 25 år har banet vejen for løbende udvikling af den privatejede it-virksomhed, mener Preben Duus Jørgensen.

Virksomheden er for egne midler gået ind på nye markeder og nye forretningsområder, og i dag udgør outsourcing af it-drift 35 procent af omsætningen.

"Vi har gennem alle årene holdt fast i at være selvfinansierende, og har haft en regel om, at en vis procentdel af omsætningen skal være forudbetalt, hvilket stadig spiller en væsentlig rolle for, at vi kan fastholde et positivt cashflow," siger Preben Duus Jørgensen. 

På med skyen 
Set med globale øjne er ServiceGruppen en lille spiller, men Preben Duus Jørgensen og hans 100 medarbejdere holder et vågent øje med de internationale frontløbere i branchen, og har omsat flere af de internationale tendenser til danske forhold.

"På den måde har vi fået vores hjørne af banen, hvor vi kan spille," siger han.

"Du har frihed, når du er økonomisk uafhængig. Vi har haft mulighed for selv at investere et tocifret millionbeløb i et nyt driftskoncept, og vi har skudt et tocifret millionbeløb i nye it-systemer og automatisering af processer i administration og logistik. Og vi har fortsat sorte tal på bundlinjen," fortæller Preben Duus Jørgensen.

ServiceGruppen har også selv finansieret en ekspansion på de nordiske markeder inden for service og vedligehold af it-udstyr. Gennem partnerskaber og en fællesnordisk ejerstruktur af Northern Europa IT Service Alliance tæller virksomheden 47 lokationer og 300 medarbejdere i Sverige, Norge og Finland.

Virksomheden satsede tidligt på tynde klienter og virtualisering i sit driftscenter, og bygger i stort omfang dag på Microsofts standarder i sine løsninger og online services.

"Cloud-tankegangen passer perfekt til vores forretningsmodel, og jeg forventer, at flere og flere af vores nye kunder bliver koblet op på Microsofts cloud-maskine. Det er ligegyldigt for os og vores kunder, hvor et driftscenter ligger, eller om det er fordelt på flere lokationer," siger Preben Duus Jørgensen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job