Telia klager over TDC: Priserne skal længere ned

Telia har igennem lang tid været utilfreds med TDC's priser på multicast. Nu klager selskabet til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Artikel top billede

Telia tager nu et nyt skridt i sagen om TDC's priser på multicast-teknologi, som tjenesteudbydere benytter til levering af ip-tv. 

I en klage til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen skriver selskabet, at TDC misbruger sin dominerende stilling på markedet for internet, telefoni og tv (IPTV) via telefonstikket til at skovle kunder ind gennem produktet HomeTrio. 

TDC's grossistpriser afskærmer, ifølge Telia, adgangen til markedet og umuliggør konkurrence på markedet.

"TDC anvender margin squeeze og diskrimination til at afskærme konkurrenter adgangen til markedet. Det betyder, at det nu på tredje år reelt er umuligt for andre aktører at konkurrere med TDC i detailmarkedet for tv via telefonstikket.

Efter Telias vurdering rammer denne markedsafskærmning alle TDC's aktuelle og mulige konkurrenter," udtaler Dan Strömberg, administrerende direktør for Telias bredbåndsforretning i en pressemeddelelse. 

Forhandlinger gennem to år

I sommeren sænkede TDC priserne for at leje sig ind på TDC-nettet.

Ken Andersen, der er direktør for det private marked i Telia, håber på, at priserne nu vil komme yderligere 40-50 procent ned.

Inden da vil IPTV-forretningen ifølge ham ikke være rentabel for Telia.

"Det tager udgangspunkt i, at hvis vi skal pushe ip-tv aggresivt ind på markedet, skal vi have en rentabel forretning ud af det. Med den prisstruktur, TDC tilbyder i øjeblikket, kræver det over 130.000 kunder, og det er ikke muligt for os at opnå det niveau på den korte bane," siger han til Computerworld.

Han fortæller, at Telia gennem to år har været i dialog med TDC om prisniveauet på IPTV via telefonstikket, men det er gået meget frem og tilbage. 

Derudover peger han på en forældet lovgivning på tv-området og manglende vilje som årsagerne til, at Telia nu klager til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

"Der har måske ikke været en reel vilje hos TDC, når det kommer til stykket, for et eller andet sted er det jo godt for dem at være alene på markedet," siger han. 

Yderområder bundet til TDC

Telia kan i dag tilbyde IPTV via telefonstikket til cirka 35 procent af de danske husstande.

Særligt i de tyndt befolkede egne af Danmark, støder selskabet ind i problemer.

"Lige så snart vi er i yderområderne, er der i realiteten kun TDC's kobber eller mobilt bredbånd. Det mobile bredbånd kan blive bedre, ja, men skal man have triple play, så skal det køre på det faste net," har Telias juridiske direktør, Jens Ottosen-Støtt, tidligere udtalt til Computerworld.

Han forklarede i samme ombæring, hvorfor Telia ikke selv lægger teknik ud i de områder.
 
"Det er alt, alt for dyrt, hvis vi selv skal dække yderområderne op med vores egen teknologi," sagde han.  

TDC har henvendt sig til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen for at høre, hvad Telia vil. Indtil da ønsker selskabet ikke at kommentere sagen.

"Pt. har vi ikke hørt fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, og så længe vi ikke har det, har vi ikke noget grundlag at udtale os ud på," siger presserådgiver i TDC, Rasmus Avnskov.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S