Myndigheder udgør den største trussel mod internettet

Øget kontrol er den støste trussel mod fremtidens internet, advarer the Internet Society.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Under en tale i Bruxelles tirsdag opfordrede den europæiske leder af The Internet Society (ISOC), Frederic Donck, internetbrugerne til at fortsætte med at "støtte og forsvare internettets åbne, gennemsigtige, inkluderende og samarbejdende natur, som også har ligget til grund for succesen."  
 
I en undersøgelse, som organisationen har stået bag, udpegede 39 procent af respondenterne topstyring fra myndighedernes side som den største, enkeltstående trussel mod internettet.

Begrænset adgang til indhold og tjenester og en stigning i antallet af sikkerhedstrusler fulgte med henholdsvis 25 og 16 procent efter som anden- og tredjestørste trussel.
 
Det viser, at i stedet for at blive svækket af sin decentrale natur, så er åbenheden tværtimod selve nøglen til internettets succes, sagde Frederic Donck.

"Denne åbenhed karakteriserede udviklingen og arkitekturen bag internettets mest basale byggesten - packet switching og TCP/IP - og det er stadig med til at gøre vores oplevelse på internettet så kreativ og forbundet som den er i dag," sagde han.
 
The Internet Society er enig med Europa-Kommissionen i, at konkurrence er vigtig for at kunne levere valgmuligheder og gennemsigtighed til forbrugerne, men organisationen understreger samtidig, at et åbent internet, som alle over hele verden har adgang til, ikke er nogen selvfølge.
 
The Internet Society er en ikke-kommerciel organisation, som blev grundlagt i 1992 for at føre an i forhold til internet-relaterede standarder, uddannelse og politikker.
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S