OSL: Open source må ikke fejle

Fejl er open source-folkets største fjende, men også en af drivkrafterne i det udviklermiljø, der i øjeblikket spirer i Danmark.

Artikel top billede

Interview: I dag har open source-folket samlet tropperne i DGI-byen til konferencen Open source-software i det offentlige.

Her skal der sættes fokus på de strategiske fordele, man kan opnå ved open source samt få gang i diskussionen om, hvordan det går med at sprede open source-løsninger i det offentlige.

Computerworld fangede formanden for Foreneningen for open source leverandører (OSL) for at få svar på, hvorfor open source-løsningerne ikke fylder mere i det offentlige kodelandskab.

Morten Kjærsgaard, du er formand for OSL i Danmark. Hvorfor går det så langsomt med at få open source-baserede løsninger i det offentlige?

"Det går langsommere, end vi havde håbet på, men der sker hele tiden noget. Det rolige tempo har dog den fordel, at vi udvikler løsningerne i et godt tempo og derved undgår fejl."

Fejl er vores største fjende. Vi må ikke fejle. Hvis vi gør det, får open source skylden, og det ville være et stort problem. Den modstander har den lukkede kildekode ikke. Det er der vist masser af praktiske eksempler på i udviklingen af offentlige it-systemer.

Derfor får vi også en kæmpe udfordring den dag et kæmpe open source-system skal udvikles. Men heldigvis har vi forberedt os godt."

Når man ser på talerlisten til konferencen, er flere af talerne gamle kendinge fra open source-miljøet, der taler til alle open source-konferencerne. Kan I ikke finde nye case-historier?

"Der er nu også en del nye talere i dag, men det er da korrekt, at eksempelvis Jens Kjellerup fra Lybgby-Taarbæk Kommune ofte benyttes.

Der er dog sket en markant udvikling i den gamle gardes status.

Tidligere var open source en legeplads, der lå uden for de almindelige arbejdsopgaver. Det forhold er skiftet. Personerne er måske de samme, men ambitionerne er i dag langt, langt højere. Gennem 10 år har disse folk opbygget fundamentet for at bruge open source-løsninger til den kommunale platform."

Men der skal vel også nye folk og ikke mindst virksomheder til, før der for alvor kan komme gang i innovationen?

Naturligvis. Det kommer der også. I OSL har vi godt tag i hovedstadsområdets open source-udviklere, men vi har i de seneste måneder været på charmeoffensiv uden for hovedstaden, og resultatet har været, at vi nu har kontakt til 60 nye open source-firmaer, som vi ikke kendte i forvejen. Det tolker jeg som et meget positivt tegn."

Har disse nye firmaer haft betydning for open source i det offentlige?

"Ja, det mener jeg. Open source-udviklingen kommer i øjeblikket nedefra, fordi de store leverandører ikke har været interesseret i at skabe hele open source-løsninger. Pengene er for gode i den lukkede kode.

Men kravene om at det offentlige skal spare penge, kan i den forbindelse blive en øjenåbner, der kan tvinge open source igennem. Og det mærker de små open source-firmaer allerede nu. Der bliver hyret mange folk i dette segment."

Hvordan vil open source-folket gøre sig mere synligt blandt beslutningstagerne?

"Det gør vi via konkrete løsninger og partnerskaber.

Vi arbejder efter sloganet: Don't tell it, show it. Det er i øjeblikket det våben, vi har. Men de kommunale besparelse kan blive en ny løftestang for open source-bevægelsen," fortæller Morten Kjærsgaard fra konferencen i DGI-byen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse