WiMAX bliver dobbelt så stærkt og hurtigt

Standarden 802.16m vil give hurtigere dataoverførsel og bedre sikkerhed for brugerne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En opdatering til en hurtigere, sikrere og mere strømeffektiv standard til den trådløse netværksteknologi WiMAX vil blive endeligt godkendt og komme på markedet inden for et år, oplyser branchefolk i dag, mandag.

En international komité med den opgave at udvikle WiMAX vil nå frem til den endelige version af standarden IEEE 802.16m i marts efter tekniske møder i Taipei i denne uge. Standarden vil blive taget i brug sidst på året eller i starten af 2012.

Den endelige godkendelse af 802.16m vil gøre det muligt for producenterne at præinstallere standarden, der ikke helt kvalificerer som 4G, der kan fungere ved en frekvens på 20 megahertz, hvilket er dobbelt så højt som den eksisterende 802.16e.

Det bliver således muligt for signalerne at bære dobbelt så megen netværkstrafik, der er steget kraftigt på grund af udbredelsen af smartphones og andre håndholdte enheder.

"Ved at fordoble båndbredden kan man selvfølgelig have at gøre med langt mere intensive datamængder," siger Rakesh Taori, der er viceformand for 802.16-arbejdsgruppen under brancheforeningen IEEE.

Prisen stabil for almindelige brugere

Den opdaterede standard, som har været under udvikling i fem år, vil også øge sikkerheden for brugerne og heriblandt beskytte deres geografiske placering, tilføjer Taori. Den vil også hjælpe smartphones til at spare på strømmen, når de ikke bruges, siger han.

Smartphones og enhver anden form for computer inklusiv tablet-pc'er kan anvende 802.16m. Opdateringen vil stadig være kompatibel med 802.16e, som så dagens lys i 2005.

Den nye standard bør ikke øge prisen for almindelige brugeres dataabonnementer, da teleselskaberne alligevel vil bruge den til at øge hastigheden i deres netværk, siger han.

Taiwans statsfinansierede Industrial Technology Research Institute arbejder på måder at levere 802.16m til de 10 lokale virksomheder med interesse i WiMAX, siger Song Ting-chen, der er ingeniør i instituttet. Mulige aftagere er Acer, HTC og Foxconn, fortæller Song.

"På den måde vil vi kunne konkurrere i forhold til patenter eller vores produktion," siger han. "Nogle af vores bidrag er allerede blevet accepteret af de internationale markeder."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect