MySpace fyrer halvdelen af de ansatte

MySpace kæmper for livet i kampen mod de andre sociale netværk og fyrer derfor medarbejdere over hele verden.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Computerworld News Service: Myspace fyrer 500 medarbejdere, eller omkring 47 procent af virksomhedens ansatte, over hele verden som en del af en større omstrukturering af tidligere tiders førende sociale netværk, som i dag må kæmpe for livet.
 
Omorganiseringen handler blandt andet om at skabe partnerskaber i Storbritannien, Tyskland og Australien til håndtering af reklamesalg og indhold, lød det fra MySpace tirsdag.
 
Administrerende direktør for MySpace, Mike Jones, forsøgte at lægge et positivt spin på nyheden i en meddelelse, hvor han fortalte, at brugerengagementet er steget siden relanceringen i oktober, hvor siden skulle til i højere grad at fungere som et underholdningscenter for unge mennesker.
 
"Dagens svære men nødvendige forandringer er blevet gennemført for at give selskabet en klar vej til holdbar vækst og overskud. Forandringerne har udelukkende forbindelse til vores nedarvede forretning, og det har intet med vores nye produkts performance at gøre," understreger han i udtalelsen. 
 
Succes hos generation Y
Mike Jones forudser, at MySpace nu vil blive en mere agil og fleksibel organisation, der kan accelerere produktudviklingen og skabe en innovations- og iværksætterkultur.
 
Alligevel står MySpace, som måtte gennemgå en større fyringsrunde medio 2009, over for en usikker fremtid.
 
Efterhånden som Facebook er blevet det dominerende sociale netværk, og overhalede MySpace i slutningen af 2008, har MySpaces ledelse måtte kæmpe en hård kamp for at bevare sidens relevans.
 
Det er endnu uvist, hvorvidt sidens relancering som underholdningscenter for medlemmer af den såkaldte generation Y vil få succes og give MySpace nyt liv.
 
Folk har i dag allerede adgang til en del underholdning på nettet, hvor musik, tv-show og film er blevet alment tilgængeligt via sider og services som Apples iTunes, Netflix, Amazon og Hulu.
 
Ledelsen hos MySpace har i et stykke tid talt om at genopfinde siden. Det var budskabet fra Mike Jones' forgænger, Owen Van Natta, et tidligere medlem af Facebooks ledelse, der trak sig fra stillingen som administrerende direktør for MySpace i februar 2010, efter mindre end et år i jobbet.
 
MySpace er ejet af News Corp., som købte virksomheden for omkring fire milliarder kroner i midten af 2005, da siden stadig var førende på det nye marked for sociale netværk og havde et stort potentiale for at blive en reklame-guldmine.
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S