Kritisk fejl i chipsæt til Intels Sandy Bridge

Intels 6-Series-chipsæt til firmaets nye Sandy Bridge-processorer indeholder alvorlig fejl og tilbagekaldes.

Artikel top billede

Intel har opdaget en slem fejl i 6-Series-chipsættet til Sandy Bridge-processorerne, stopper produktionen og tilbagekalder 100.000 enheder. Nyt chipsæt uden fejl først klar i løbet af foråret.

Intel har opdaget en fejl i 6-Series-chipsættet til firmaets nye Sandy Bridge-processorer, der er så alvorlig, at firmaet har valgt at stoppe produktionen og tilbagekalde alle enheder.

Fejlen vedrører SATA-controlleren i chipsættet og betyder, at SATA-portene over tid kan forringes i sådan en grad, at det kan påvirke harddiske og optiske drev.

Intel er klar med en fejlrettelse bestående af et nyt metallag i chipsættet.

Fejlen betyder tabt omsætning til en værdi af cirka en milliard dollars. Intel er først klar med det fejlrettede chipsæt i slutningen af februar og forventer at have produktionen op i gear i løbet af april.

Intel har sendt omkring 100.000 enheder af chipsættet ud til pc-producenter verden rundt, men regner kun med at et fåtal af chipsene har fejlen, et sted mellem fem og 15 procent.

Fejlen findes kun på de fire SATA-porte, der arbejder med tre gigabit per sekund, og ikke de to SATA-porte, der er i stand til at arbejde med op til seks gigabit per sekund.

Langt størstedelen af de solgte computere med Sandy Bridge og 6-Series-chipsættet har harddisk og optisk drev tilsluttet de to hurtige SATA-porte, siger Intel.

Intel anslår, at kun et meget begrænset antal forbrugere er påvirket af fejlen, lyder udmeldingen fra chipgiganten.

Læs meddelsen fra Intel her.

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Nordjylland

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen