Microsoft: Gør jer klar til vores nye Service Pack

Nu er Microsoft langt om længe klar med Service Pack 1 til Windows 7 og Windows Server 2008 R2. Se her, hvad du kan vente dig.

Artikel top billede

Ganske som ventet er Microsoft nu klar til at sende de helt færdige versioner af Service Pack 1 til Windows 7 og Windows Server 2008 R2 afsted.

I et blogindlæg skriver Michael Kleef, Senior Technical Product Manager hos Microsoft, at SP1 vil ramme Windows-brugerne den 22. februar.

Det er primært opdateringen til Server 2008 R2, der indeholder større features, mens SP1 til Windows 7 ikke indeholder de store nyheder andet end en række mindre opdateringer.

"To nye features i Windows Server SP1, Dynamic Memory og RemoteFX, giver mulighed for sofistikeret desktop-virtualisering," skriver Michael Kleef blandt andet.

Bedre virtuelle desktoppe

Som Computerworld tidligere har beskrevet, så er RemoteFX er en teknologi til bedre grafisk ydelse på virtuelle desktoppe.

Virtuelle desktoppe er typisk begrænset af, at de tungere applikationer og mere krævende multimedie-afviklinger halter noget.

Med RemoteFX hævder Microsoft, at det bliver lettere at afvikle den tunge grafik fra hostens side, og dermed får slutbrugeren mulighed for at afspille eksempelvis HD-video eller en applikation som AutoCad til 3D-design, selvom der er tale om en virtuel desktop, hvor brugerens egen "maskine" ikke har den nødvendige hardware.

Ifølge Microsoft er Windows Server 2008 R2 og Windows 7 SP1 Release to Manufacturing allerede frigivet.

Den 16. februar vil begge opdateringer være tilfgængelige via Windows Volume Licensing program, Microsoft Developer Network (MSDN) og TechNet. Og endelig ryger SP1 afsted via Windows Update den 22. februar.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S