Nokia skærer udviklernes ben af med Windows

Smartphone-aftalen mellem Nokia og Microsoft bliver mere end svær at gøre til en kommerciel succes. Specielt udviklerne kan give problemer.

Artikel top billede

Nokias Stephen Elop og Microsofts Steve Ballmer går nu sammen om at kæmpe mod iOS og Android. (Foto: Nokia)

Læs også:
Derfor styrtdykker Nokia-aktien efter Microsoft-aftale

Her er planen, der skal redde Nokia

Nokia-chef: Vi står på afgrundens rand

Nokias beslutning om at satse på Microsofts Windows Phone 7-platform var nødvendig, men alliancens succes er på ingen måde givet på forhånd.

Sådan lyder vurderingen hos britiske Nick Jones, der er vice president i analysehuset Gartner og rådgiver virksomheder om mobilitet.

"Nokia var ved at løbe tør for muligheder. De har ikke været i stand til at gøre Symbian til en succes, og de har ikke fået gjort MeeGo til en platform, der kan konkurrere med Apple. De var nødt til at indgå en alliance med nogen," siger Nick Jones til Computerworld.

"Men bare fordi du bringer to svage spillere sammen, er der ingen garanti for, at de sammen bliver en stærk spiller."

Rasende udviklere

En afgørende udfordring for Nokia og Microsoft bliver, om de kan overbevise app-udviklerne om, at Windows Phone 7 er værd at satse på.

Netop på udvikler-fronten har alliancen fået den værst tænkelige start.

"Nokia har skåret udviklernes ben af. Der er ikke længere nogen strategi for Symbian-udviklerne. Hvor skal de gå hen? Der er ingen migrerings-vej til den nye platform, og der er ingen software-kompatibilitet," lyder det fra Nick Jones.

"Alle de udviklere, der har lært at udvikle Symbian/Ovi-applikationer, vil sikkert rykke over på Android."

Nokias og Microsofts udfordring er, at det er stort set umuligt at overbevise den almindelige app-udvikler om, at det nu i stedet er Windows Phone 7, der skal satses på.

"Microsofts platform har så lille en markedsandel, at det ikke er noget, de bliver rige af. Nokia begynder ikke at sende store mængder Windows-telefoner ud før 2012, og så længe kan udviklerne ikke vente," forklarer Nick Jones.

Forventer helt uhørt vækst

Nick Jones hæfter sig samtidig ved, at alliancens målsætning bliver ekstremt svær at realisere. Da selskaberne præsenterede det nye projekt lød meldingen:

"Nokia og Microsoft vil forene styrkerne og levere et økosystem, der ikke har nogen mage, når det gælder global udbredelse og skala."

Den melding er lige ambitiøs nok, vurderer Gartner-analytikeren.

"De har et mål om at blive en af de førende platform-leverandører, og det betyder, at de skal føre Windows Phone-platformen fra noget nær en markedsandel på nul procent til at være en top tre-platform inden for to til tre år. Det er en uhørt vækst," siger han.

Selvom Nick Jones mener, at Microsofts Windows Phone 7 er en interessant platform for ikke mindst virksomheds-brugerne, så tror han, at Nokias Steven Elop går en hård tid i møde.

"Nokia vil skulle skære i forskning og udvikling og skære i medarbejderantallet, og det bliver politisk svært - ikke mindst i Finland."

Læs også:
Derfor styrtdykker Nokia-aktien efter Microsoft-aftale

Her er planen, der skal redde Nokia

Nokia-chef: Vi står på afgrundens rand

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect