Sådan skaber Intel sikkerhed i skyen med McAfee

Intel vil bruge elementer fra McAfee-opkøbet til at udbyde cloud-sikkerhed, der skal beskytte det voksende antal mobile enheder, som er truet af malware og cyberangreb.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Intel vil tilbyde sikkerhedsprodukter gennem software og services og senere via hardware med et stærkt fokus på cloud-sikkerhed, fortæller Renee James, som er senior vice president og general manager ved Intels Software og Services-gruppe.

Mobile enheder som tablet-pc'er og smartphones er i stigende grad sårbare over for malware og cyberangreb, siger Renee James.

Intel vil tænke sikkerhedshåndteringen ind i hardware, og gøre det muligt for de mobile enheder at kommunikere med cloud-baserede konsoller i realtime og på den måde tackle malware, autentificere brugere og verificere IP (internet protokol)-adresser eller hjemmesider, forklarer Renee James.

"På langt sigt vil sikkerheden komme til at udgøre en differentierende faktor for mobile enheder," siger Renee James og tilføjer, at cloud-delen er det vigtigste. Det kan man ikke bare lige skabe fra den ene dag til den anden.

Sidste år annoncerede Intel, at virksomheden ville købe McAfee for 45 milliarder kroner - et skridt der overraskede mange analytikere på grund af den tilsyneladende mangel på synergi.

Men Intel fortalte, at virksomheden regnede med at bringe sikkerhed ind i en række produkter som for eksempel den energieffektive Atom chip, som bliver brugt i bærbare computere, og med tiden også i smartphones og tablet-pc'er.

McAfee-opkøbet blev gennemført for godt to uger siden.

McAfee tilbyder allerede mobil- og cloud-baserede sikkerhedsprodukter. Inden opkøbet tilbød virksomheden desuden håndtering og sikkerhed til Intels indlejrede styresystem Wind River.

Intel ser sikkerhed som den tredje søjle i virksomhedens tilbud, udover strømeffektivitet og connectivity. Virksomheden udbyder allerede i dag visse chip-baserede elementer til forbedring af sikkerheden i pc'er, som for eksempel VT, der er en hardwarebaseret teknologi til sikring og håndtering af virtualiserede miljøer.

Med tiden vil Intel udvikle funktioner på silicium, der skal muliggøre specialiseret software og services og for at bringe mere sikkerhed til en lang række enheder, forklarer Renee James.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Routing & Switching

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S