Jordskælv kan påvirke it-branchen i mindst et halvt år

Det kan tage hardware-leverandører så meget som seks måneder om at vende tilbage til normale arbejdsgange efter sidste uges massive jordskælv i Japan. Læs hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Jordskælvet i Japan, der målte 9.0 på Richter-skalaen, vil sammen med den tsunami, som fulgte efter, tvinge hardware-leverandørerne til at efterse leveringer fra Japan, lede efter nye forsyninger andre steder fra og til at gennemgå de misforhold, som opstår i omgangen med nye leverandører.

Det mener Daniel Heyler, der er leder af global semiconductor research hos Bank of America. 

Jordskælvet har direkte påvirket nogle japanske leverandører, mens andre er blevet skadet mere indirekte af strømafbrydelser og den ødelagte infrastruktur.

Genopbygningen kan nemt komme til vare mindst et halvt, selv hvis man får elektricitetsværker og fabrikker hurtigt på benene igen, sagde Daniel Heyler under en teknologi-konference i Taipei.

Lagrene vil holde omkring fire til seks uger, tilføjede han.

De såkaldte BT substrater, som bliver brugt til chipemballage, vil især blive ramt, mener den New York-baserede virksomhed, eftersom Japan står bag omkring 90 procent af verdensforsyningen og de to leverandører har stoppet alle indgående ordrer.

Tilbehør inden for adskillige hardware-kategorier vil også blive påvirket, sagde han.

Prisen på memorychip er allerede på vej i vejret, men Daniel Heyler forventer ikke nogen DRAM forsyningskrise, eftersom der er rigeligt i forsyningskæden allerede nu.

Han mener i højere grad, at NAND flash chip til kameraer og smartphones kan blive påvirket. Mangel på hukommelse vil måske få producenterne af pc'er og elektronik til at anvende færre chip, hvilket vil gå ud over ydelsen men holde leveringskæden på benene.

Hvordan det ellers kommer til at påvirke, er endnu for tidligt at vurdere, siger Merrill Lynch, som er ledende researcher i Bank of America.

"Det kommer til at gå op og ned," sagde Daniel Heyler til journalisterne på konferencen efter sin tale.

"Det hele handler om Japans genopbygning og om at finde tingene andre steder. Det er en mere kompliceret proces, end folk tror."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet