Mistanke om tal-fusk skaber vrede hos CSC-ansatte

Mistanke om regnskabsfusk for 430 millioner kroner skaber vrede hos danske CSC-ansatte, der er i konflikt. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

De seneste dages afsløringer af mistanke om massivt regnskabsfusk hos CSC på 430 millioner kroner har sat sindene i kog blandt de danske CSC-ansatte.

Medarbejderne, der er midt i en arbejdskamp mod ledelsen, hvor våben som strejke og lockout er taget i brug, kæder nemlig regnskabsrodet direkte sammen med konflikten.

Det fortæller Hanne Lykke Jespersen, der er næstformand i Prosa. 

"Medarbejderne synes, at ledelsen jokker rundt i det, mens det er dem der skal betale," siger hun.

Næstformanden sætter flere ord på. 

"De er da vrede over, at ledelsen ikke gør deres job ordentligt. Og at nogle af dem (lederne, red.), der bliver sparket ud, får penge med på vejen. Og medarbejderne er vrede over, at det er dem, som kommer til at betale," siger næstformanden. 

Mens der bliver "skaltet og valtet" med virksomheden, bliver regningen sendt til de ansatte, forklarer Hanne Lykke Jespersen.

"For der kommer jo en regning, når man ikke kører sin virksomhed på en fornuftig måde," siger hun.
 
En del af CSC-medarbejderne giver udtryk for deres vrede i et debatforum på fagforbundets Prosas hjemmeside. Her kommer medarbejdernes meninger imidlertid kun til udtryk anonymt.

Men det er ikke så underligt, mener Hanne Lykke Jespersen.
 
Hun peger på, at det ganske enkelt er for farligt i forhold til ansættelsesforholdet hos CSC, at adressere sin vrede offentligt. 
 
"Det er jo noget med, at man gerne vil beholde sit job," siger hun og forklarer, at hun har forståelse for, at medarbejderne at være anonyme.  
 
Hun mener, at anonymiteten dermed ikke dækker over, at de vrede medarbejdere er bange for at stå ved kritikken, men over, at det er farligt i forhold til jobbet.

Sure debattører

I debatforummet på Prosas hjemmeside raser debattørerne.

"Nu har jeg hele dagen siddet og læst om regnskabsrod, regnskabsfusk, undersøgelser, og et ord er da sprunget frem i mine øjne, nemlig ordet FORSÆTLIGHED," skriver en debattør, der kalder sig "En alvorlig sur CSC'er".

Læs mange flere indlæg her.

Sagen efterforskes i øjeblikket af det amerikanske børstilsyn.

Desuden har CSC iværksat en såkaldt forensic-undersøgelse, der skal laves af uvildige revisorer.

CSC oplyser gennem firmaets eksterne pressebureau, at firmaets tidligere oplysninger om regnskabsforhold ikke har nogen sammenhæng med eller indflydelse på den aktuelle konflikt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car