Nu kommer den bærbare Xbox

Microsoft vil give dig spil med på farten. Løsningen? Windows Phone 7, selvfølgelig.

Steve Ballmer og Co. er ikke blot på vej med en helt ny smartphone-platform, der for alvor skal give konkurrence til Google og Apple.

Microsoft-chefen har også planer om at give os alle en bærbar spillekonsol i hænderne.

Nej, Microsoft kommer ikke med en regulær konkurrent til Sonys PSP, men har i stedet store planer for spil på de kommende mobiler baseret på Windows Phone 7.

Microsoft stiller store hardware-krav til mobiler baseret på Windows Phone 7, og det betyder gigahertz-processorer og anstændig 3D-grafik.

Som om det ikke var nok, så er firmaet i fuld gang med at tilpasse sit udviklerværktøj til spil, XNA, til også at virke med de kommende mobiltelefoner.

Gør det let for udviklerne

Det betyder, at spilprogrammørerne forholdsvis nemt vil kunne kaste sig over den nye platform og udvikle imponerende spil, som du kan nyde, mens du er på farten, eller mens du venter på toget.

Hele Microsofts spilsatsning tager udgangspunkt i XNA, og firmaet har fornyelig demonstreret et spil, der kunne køre på både Windows, Xbox 360 og Windows Phone 7 med kun få tilpasninger.

Skal vi tro Redmond-drengene, så var hele 90 procent af spilkoden identisk.

Det lyder måske lidt nørdet og irrelevant for forbrugeren, men det har store konsekvenser for gaming-markedet, der ifølge PricewaterhouseCoopers forventes at omsætte for over 255 milliarder kroner her i 2010.

Den sociale dimension

Det betyder også, at vi kan forvente at se store og ret avancerede spil på Windows Phone 7, kort efter de første mobiler bliver lanceret.

Har en spiludvikler allerede gang i et spil til Windows eller Xbox 360, så vil det være forholdsvis nemt også at lave en mobil version til Windows Phone 7.

Microsoft har stor succes med onlinetjenesten Xbox Live til Xbox 360, og firmaet har planer om at udbygge netværket til også at omfatte Windows Phone 7.

Det betyder ikke blot, at du vil kunne holde kontakt med gaming-vennerne og tjekke dine resultater på mobilen, hele platformen vil også kunne overføres til mobilspillene, og du kan altså se frem til sjove multiplayer-oplevelser og download af ekstratilbehør og baner via 3G- eller WiFi-forbindelsen

Microsoft vil bredt ud

Men skal du så have en mobil i lommen for at få lov til at spille spil på farten? Ikke nødvendigvis.

Det ser ud til, at Microsoft har kigget Apple over skulderen og lagt mærke til succesen med iPod Touch, der er næsten identisk med iPhone blot uden indbygget 3G-forbindelse.

Salget af iPod Touch er steget kraftigt over de seneste par år, og Apple nyder godt af at kunne sælge apps og spil til iPod Touch og samtidig opdrage det yngre publikum til at bruge iPhone.

Mary Jo Foley fra ZDNet rapporterer, at hun har hørt tale i hjørnerne om, at Microsoft er på vej med en "Zune HD2," der vil bruge samme operativsystem som Windows Phone 7-mobilerne, og dermed give en næsten identisk brugeroplevelse.

De første Windows Phone 7-mobiler forventes ude på butikshylderne til september.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS