Apple snupper 76 procent af årets app-omsætning

Apple vil høste mere end tre-fjerdedele af al omsætning på applikationer i år, men rivalen Google vokser hurtigere og hurtigere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den kombinerede omsætning for de fire førende applikationsforretninger - fra Apple, Google, Research in Motion og Nokia - vil stige 78 procent i år til 15,45 milliarder kroner.

Apples App Store vil ende med en omsætning på 14,7 milliarder kroner, eller 76,6 procent af det totale marked, baseret på forventede 10,3 milliarder downloads.

Det vurderer IHS iSuppli i en research note, og hvis deres vurdering er korrekt, vil App Store hente en stigning på 63,4 procent i forhold til sidste års omsætning på knap 9 milliarder kroner.

Ifølge Jack Kent, som er analytiker hos iSuppli og beskæftiger sig med det mobile område, vil Apple bevare føringen indtil i hvert fald 2014, hvor virksomheden vil sidde på 60 procent af det samlede markeds forventede indtægt på mobil-applikationer på 41,19 milliarder kroner.

"Det vil ske på trods af andre forretningers forsøg på at matche Apples evne til at lave penge på brugerne," skriver Jack Kent.

Android vokser

Men Googles Android Market vil vokse fire gange hurtigere end App Store i år. Omsætningen for Android Market vil eksplodere med 295 procent i 2011 til forventede 2,1 milliarder kroner, og det vil bane vejen for den andenplads på markedet, som RIM's BlackBerry App World besad indtil sidste år.

iSuppli vurderer, at Android Markedet vil stå bag 5,8 milliarder downloads i år.

App World og Nokias Ovi Store vil udgøre bagtroppen med en forventet omsætning på henholdsvis 1,4 milliarder kroner og 1,03 milliarder kroner. Jack Kent mener ikke, at nogen af de to forretninger vil kunne udfordre de topplaceringer, som App Store og Android Market vil sidde på.

Uden for iSupplis liste for 2011 findes Microsofts Windows Marketplace, men Jack Kent siger, at både den og eventuelt andre "i fremtiden muligvis vil kunne opnå en størrelse og en udbredelse, der kan ryste markedet".

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S