IBM-boss: Derfor er vores underskud helt normalt

Lars Mikkelgaard-Jensen, direktør for IBM Danmark, synes ikke, at det er særligt sært, at selskabet har et underskud på 140 millioner kroner. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

IBM Danmarkss administrerende direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen.

Læs også:

Nyt underskud: Pengene vælter ud af IBM Danmark

IBM Danmarks driftsresultat er på næsten en kvart milliard kroner, men bliver på den endelige bundlinje forvandlet til et minus på 140 millioner.

Lars Mikkelgaard-Jensen, administrerende direktør i IBM Dnnmark. Hvad skyldes det? Det må du da være træt af?

"Både ja og nej. Vi er tilfredse med driftsresultatet, og det ville da være rart, hvis årets resultat også var positivt. Men det skyldes afskrivninger og investeringer i vores store driftscentre," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

Direktøren forklarer, at de planlagte investeringer over årene i driftscentre udgør et "større milliardbeløb".

Hvornår stopper de her investeringer?

"De høje investeringer er toppet nu, som det ser ud lige nu. Men hvis vi eksempelvis får nye store kunder, så kan der komme et nyt behov," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

Er driftsresultatet vigtigere for jer end årets resultat på bundlinjen?

"Ja".

Pres udefra - men hyrer folk

Omsætningen faldt med knap 300 millioner kroner til 7,3 milliarder kroner, hvilket direktøren forklarer med faldende eksport.

Her spiller det øgede pres fra udlandet og lavtlønslande med højuddannede it-folk ind.

"Vi mærker generelt et pres i Danmark," siger direktøren.

Han sagde farvel til 220 IBM-folk fra 2009 til 2010, så det samlede IBM-hold i Danmark nu tæller under 4.000 medarbejdere.

Og presset fra udlandet vil kunne trække yderligere i den retning, forklarer han.

"Men det er slet ikke givet at vi bliver færre, da vi blandt andet i efteråret fik en stor kontrakt med forsvaret. Faktisk massehyrer vi konsulenter lige nu," siger Lars Mikkelgaard-Jensen. 

100 år og næste år

Den 16. juni i år fylder IBM-koncernen 100 år og nostalgien har da også fået lidt plads i det danske regnskab, selvom IBM kun har været repræsenteret i Danmark siden 1950.

Selskabet skriver, at det gennem seks årtier "har spillet en væsentlig rolle for blandt andet i digitaliseringen af den offentlige sektor og den finansielle sektor".

"Begge sektorer er i vid udstrækning baseret på IBM-teknologi - med CPR-registeret og Motorregisteret samt med udbredelsen af netbankerne og Dankortet som eksempler," skriver selskabet.
Men i dag holder direktøren dog kortene tæt til kroppen, når det gælder de to områders andel af omsætningen på 7,3 milliarder kroner.

"Det er forretningshemmeligheder," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

Han vil dog godt ud med, at de små og mellemstore virksomheden bliver fokus-området næste år.

"Vi har set de større virksomheder komme op i omdrejninger efter krisen, så nu mangler vi at se de små og mellem store virksomheder," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

Ligesom IBM i USA, der i øvrigt skovler penge ind, satser selskabet især på teknologi-områderne business analytics og cloud-løsninger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job