Prosa vinder over CSC i Arbejdsretten

Syv lockoutede medarbejdere fra CSC skal tilbage i arbejde, fordi de i strid med overenskomsten har været sendt hjem. Samtidig skal CSC tilbagebetale et stort beløb til Prosa.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Arbejdsretten afgjorde tirsdag, at syv CSC-folk siden den 9. februar har været lockoutet i strid med overenskomsten mellem fagforbundet Prosa og it-giganten CSC, der er i konflikt.
 
Dermed skal de ansatte efter mere end tre måneders lockout tilbage i arbejde hos arbejdsgiveren CSC.
 
Det fortæller næstformand hos Prosa, Hanne Lykke Jespersen.
 
Afgørelsen sætter punktum for en strid mellem parterne om, hvem der egentlig var omfattet af den såkaldte fredsaftale, der bestemmer, hvilke folk hos CSC, der må henholdsvis lockoutes eller strejke under en konflikt. Skænderiet om dette startede helt tilbage i starten af februar. 
 
CSC skal betale en million
Selvom medarbejderne altså nu skal tilbage i arbejde hos CSC, bliver det ifølge Hanne Lykke Jespersen kun for en kort bemærkning. Alle syv personer arbejder med drift, og de skal derfor i strejke allerede den 1. juni sammen med mere end 300 andre ansatte hos CSC.
 
Afgørelsen betyder, at CSC skal godtgøre Prosa for den løn fagforbundet har udbetalt til de syv personer under lockouten. Det, mener Hanne Lykke, vil udgøre omkring en million kroner. 

Imidlertid havde Prosa klaget til arbejdretten over 44 personer, som fagforbundet mente at CSC havde lockoutet i strid med overenskomsten.

Måske derfor er director hos CSC og leder af firmaets forhandlingsudvalg i konflikten mod Prosa, Lene Christensen, positiv overfor afgørelsen.

"Vi er tilfredse med, at retten overordnet giver CSC ret i vores fortolkning af fredsaftalen - og at vores lockout derfor overholder til de arbejdsretlige regler," siger hun i et statement udsendt af firmaets eksterne pressebureau.  

Hun fremhæver, at Arbejsretten i kendelsen slår fast, at kun syv af de 116 lockoutede blev lockoutet uretmæssigt. 
 
"Vi tager denne afgørelse til efterretning, og disse personer vil vende tilbage til deres job. Lockouten på de resterende 109 er dømt retmæssige," siger Lene Christensen. 

Læs mere her.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job