Forligsmand tvinger nyt CSC-forslag til urafstemning

Forligsmanden vil senest den 12. juni have CSC-konfliktens parter til at tage stilling til mæglingsforslag. Denne gang skal alle berørte Prosa-medlemmer stemme, har Forligsmanden bestemt.

Artikel top billede

De stridende parter i CSC-konflikten skal inden den 12. juni tage stilling til et mæglingsforslag fra Forligsmanden.
 
Det sker efter et møde i Forligsinstitutionen, hvor Forligsmanden efter midnat smed et nyt forslag på bordet, som parterne Prosa, FTF, DA, Dansk Erhverv og CSC har valgt at anbefale medlemmerne af de respektive foreninger.
 
Indholdet er som vanligt hemmeligt, men ifølge en fælles pressemeddelelse udsendt af Dansk Erhverv bygger mæglingsforslaget på den af Prosa netop forkastede overenskomstaftale fra i fredags.
 
Det er Forligsmanden, der har fremsat forslaget, og derfor kommer forslaget direkte til urafstemning. I modsætning til i mandags, da Prosas medlemmer af de berørte klubber jælvnfør Prosas regler sagde nej til overhovedet at lade overenskomstforslaget komme så vidt.
 
Hos Prosa siger næstformand Hanne Lykke Jespersen, at hun ikke må kommentere indholdet, da det ikke er offentligt.    
 
"Men det er jo sådan, at Forligsmanden kan sætte hvad som helst til afstemning. Og somme tider får man lidt for at sige: Det synes jeg er en god idé. Sådan er det principielt med den slags," siger Hanne Lykke Pedersen.
 
Hun fortæller, at parterne mødtes i Forligsinstitutionen tirsdag klokken 15, hvorefter Forligsmanden ankom. Mødet varede til efter midnat, og det fremlagte mæglingsforslag udsætter ikke forløbet af den igangværende konflikt.
 
Derfor havde en del af de omkring 330 nye strejkende CSC-ansatte onsdag morgen taget opstilling sammen med de i forvejen omkring 130 lockoutede og strejkende foran porten til CSC's hovedkvarter på Retortvej i Valby.
 
Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra CSC til Forligsmandens mæglingsforslag.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network