Artikel top billede

It-direktør masse-anmeldt efter trusler mod CSC-folk

Direktør hos underleverandør til CSC er nu meldt til politiet et antal gange efter rambuk-trussel mod demonstrater foran konflikmtramt CSC.

Læs også: Prosa pønser på politisag efter trusler fra it-direktør

Københavns Politi har nu modtaget et antal anmeldelser af administrerende direktør Mogens Nørgaard fra CSC-underleverandøren Miracle, der tirsdag selv i en politianmeldelse truede med at køre sin solide svenske bil ind i Prosa-folk foran porten til CSC's hovedkvarter på Retortvej i Valby.
 
Det bekræfter Peter Dahl, der er vicepolitiinspektør hos Københavns Politi.
 
"Det lader til, at vi faktisk har modtaget flere anmeldelser. Vi har både modtaget anmeldelser mod direktøren, men har også fået anmeldelser omkring CSC," siger Peter Dahl.
 
Han oplyser, at de anmeldelser, som kommer ind i øjeblikket, videregives til politiets ledelsessekretariat, som vil vurdere dem juridisk for at sortere eventuelle åbenlyst grundløse anmeldelser fra.

Vurderer anmeldelser juridisk

Er der tale om anmeldelser med hold i, vil politiet vurdere, om det skal foretage efterforskning af anmeldelserne, forklarer han.
 
"Vi har endnu ikke taget stilling til, hvad vi vil gøre ved dem," siger Peter Dahl.  

Vicepolitiinspektøren har på nuværende tidspunkt ikke det nøjagtige antal af anmeldelser mod it-direktøren og CSC i øvrigt, ligesom har ikke kender det konkrete indhold. Men han forventer at der kommer flere.  

"Det er typisk sådan, at når der kommer noget frem i pressen, så inspirerer det jo folk til at komme på banen. Og der kan både være fornuftige anmeldelser imellem, men indimellem er der jo også nogle, som bruger meget af deres tid på at anmelde ting til politiet," siger han.  

Ser trussel som en finke

Foreløbigt betragter Københavns Politi Mogens Nørgaards egen anmeldelse fra i tirsdags som en slags klage over politiets dispositioner på Retortvej, fortæller Peter Dahl.  

Det specifikke afsnit om Mogens Nørgaards hensigter om at køre sin solide svenske bil ind i demonstranterne ved CSC, tolker politiet umiddelbart som "en finke, der er røget af panden" i ophidselse.   

"Det er ikke umiddelbart noget, vi har tænkt os at reagere på. Så skal det blive mere konkret. Det er jo ikke sådan, at han siger 'mandag den 8. vil jeg køre derud og køre nogen ned'," siger Peter Dahl.   

Lover Mogens Nørgaard svar

Vicepolitidirektøren lover under alle omstændigheder it-direktøren et svar på sin klage. Det sker, efter at man har fået en udtalelse fra det involverede politipersonale. 

"Når vi har fundet ud af, præcist hvad han klager over, så vil der ske en høring blandt de politifolk, der eventuelt har været derude," siger Peter Dahl.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere