Sådan vil Nokia hindre kaos på Windows Phone 7

Fragmentering er et problem på Android-platformen, og Nokia vil hindre, at det samme bliver tilfældet med Windows Phone 7.

Artikel top billede

Snart er Nokia klar med de første Windows Phone-telefoner. Her ses en prototype.

Læs også:

Her er app-udviklernes foretrukne smartphone-OS

Hvad er bedst: Apps eller browser-løsninger?

Udviklere kan ofte få problemer, når de laver applikationer til eksempelvis Android-platformen, der anvendes på mange forskellige typer af smartphones og tablet-pc'er.

Problemet er, at forskelligheden i eksempelvis skærmstørrelse, input-knapper og brugergrænseflader gør det svært at udvikle én applikation, der fungerer på tværs af alle produkter.

Windows Phone 7 vil potentielt kunne havne i samme problem, fordi softwaren anvendes af en række forskellige hardware-producenter.

Nokia er netop nu ved at udvikle de første finske telefoner, som kører Microsofts platform.

I et interview på Tech Radar fortæller Nokias Senior Vice President for udvikling og markedsplads, Marco Argenti, at Nokia vil arbejde for at undgå fragmentering.

"Vi vil skabe elementer af forskelligheder, men vi vil ikke fragmentere økosystemet, for når alt kommer til alt, ønsker vi, at platformen skal vinde," forklarer han.

Gælder kun delvist

Konkret opstår der en udfordring, fordi Nokia - på lige fod med andre hardware-producenter - selvfølgelig ønsker at fremme egne produkter, men samtidig har en interesse i at fremme Windows Phone 7 som sådan.

For at kunne opnå begge ting er det ifølge Tech Radar Nokias plan at tilbyde eksklusive apps til Nokia-kunderne - men kun i en begrænset periode.

Da Nokia tilbage i 2009 forsøgte at relancere Symbian ved at gøre platformen open source og investere i udviklerværktøjet Qt, var det blandt andet strategien, at man skulle mindske problemet med fragmentering.

Meget kunne tyde på, at det er samme strategi, finnerne vil arbejde efter med Windows Phone-platformen.

Alligevel kommer der i interviewet på Tech Radar også en lettere kryptisk besked om særlige Nokia-applikationer.

"Men i vores tilfælde forsøger vi også at udvikle nye apps, der virkelig kan udnytte nogle af de unikke karakteristika i vores enheder som billeddelen, kort, lokations-awareness - alle disse forskelligheder," siger Marco Argenti.

Marco Argenti fortæller desuden til Tech Radar, at Windows Marketplace på de kommende Nokia-telefoner vil komme til at bære Nokias brand i en eller anden form.

Fragmentering et alvorligt problem

Netop fragmentering er ofte blevet fremhævet som en af de største trusler mod Androids succes.

I en undersøgelse tidligere på året fra IDC og Appcelerator svarede hele 63 procent af respondenterne - der alle var udviklere - at fragmentering er en trussel mod Android, fordi man skal have så mange forskellige typer af enheder for øje, når man udvikler.

Microsoft har fra starten af arbejdet for at sikre, at de forskellige Windows Phone-produkter er meget ens på overfladen.

Da Microsoft i februar 2010 første gang præsenterede Windows Phone 7, var et af hovedbudskaberne blandt andet, at telefonerne skulle være ens på input-siden.

Det betyder, at alle produkter har tre knapper, der giver direkte adgang til søgning, til startskærmen og en tilbage-knap.

Men da der i juni måned dukkede billeder og video af Nokias kommende Windows Phone-produkt op, var det imidlertid opsigtsvækkende, at netop de tre fysiske knapper var væk - og at de i stedet tilsyneladende findes på selve touchskærmen.

Da der er tale om en tidlig udgave, er det naturligvis usikkert, om det også bliver sådan på det endelige produkt.

Læs også:

Her er app-udviklernes foretrukne smartphone-OS

Hvad er bedst: Apps eller browser-løsninger?

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics