Teleselskaber skal tvinges til bedre udkantsdækning

Videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) vil tvinge mobilselskaberne til at dække Danmark bedre med ny frekvensauktion.

Artikel top billede

(Foto: Copyright (2007) Craig Jewell / Craig Jewell)

Til marts næste år skal de danske teleselskaber byde på 800 MHz-frekvenstilladelserne for mobilt bredbånd. 

Vil selskaberne vinde auktionen, så må de imidlertid leve op til et nyt dækningskrav, som videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) netop har foreslået.

Vinderne af frekvenstilladelserne skal sikre, at husstande i udvalgte postnumre skal have adgang til at få en mobil bredbåndsforbindelse med en hastighed på minimum 10 Mbit/s ved udgangen af 2014.

Et lille skridt på vejen

Postnumrene er udvalgt efter, hvor det i dag er svært eller umuligt at få en internetforbindelse på minimum 10 Mbit/s, hvad enten det er over kobber-nettet eller trådløst.

Kravet om en fornuftig mobil bredbåndsforbindelse er et forsøg på at nå Danmarks bredbåndsmålsætning for 2020 om 100 Mbit/s til alle. 

"Det her er et godt skridt på vejen til, at vi sikrer, at alle - også i yderområder af landet - i 2020 har adgang til lynhurtigt bredbånd, som er en af forudsætningerne for vækst i vores samfund," siger Charlotte Sahl-Madsen i en pressemeddelelse.

Om dit område bliver omfattet af dækningskravet, kan du se på dette kort.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job