Yahoos omsætning får et ordentligt hak nedad

Yahoos omsætning for andet kvartal er faldet med 23 procent siden sidste år. Læs her, hvor skoen trykker.

Artikel top billede

Yahoos samlede omsætning tog et ordentligt dyk i andet kvartal, fordi firmaet er i store problemer på området for bannerreklamer, hvor Yahoo ellers historisk set har været markedsleder.

Selskabet formåede dog alligevel at øge sin profit med 11 procent.

Den samlede omsætning for de tre måneder, der sluttede den 30. juni, faldt 23 procent i forhold til sidste år og endte på 6,3 millarder kroner, fremlagde Yahoo tirsdag.

Fratrækkes provision og gebyrer til partnere, blev nettoomsætningen på 5,6 milliarder kroner, hvilket er fem procent mere end i 2010 og under analytikernes skøn på 5,8 milliarder kroner.

Google og Facebook tager markedsandele

Yahoo forklarede faldet i omsætningen med en række forskellige faktorer, herunder deres aftale med Microsoft om at levere annoncer til Microsofts søgemaskine Bing, som ikke har givet den forventede indtjening og deres afståelse af jobsitet Hot Jobs.

Det største problem for Yahoo er dog, at firmaets bannerreklame-forretning ikke gjorde det så godt som forventet.

"Vi oplevede svaghed i omsætningen på bannerreklame i sidste halvdel af andet kvartal grundet de omfattende ændringer, vi har foretaget i vores salgsorganisation for at positionere os til mere markant vækst inden for bannerreklamer i fremtiden," forklarede Yahoos administrerende direktør, Carol Bartz, i en udtalelse.

Yahoo har været førende på markedet for bannerreklamer siden sidst i 90'erne, men har på det sidste oplevet kraftig konkurrence fra Facebook og Google, som begge vokser meget i annonce-markedet.

Men på trods af faldende omsætning præsterede Yahoo stadig at komme med et forbedret resultat, da nettoindtjeningen steg med 11 procent til 1,2 milliarder kroner.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job