Windows Phone nærmer sig nulpunktet

Næsten ingen telefoner sælges med Microsofts Windows Phone. Kun Nokia kan ændre tendensen.

Artikel top billede

Microsoft sidder tungt på operativsystemer til pc'er.
 
Men det forholder sig ganske anderledes med smartphones.
 
For det går den forkerte vej for Microsoft, selvom selskabet i oktober sidste år lancerede sin helt nye smartphone-platform, Windows Phone 7.
 
Nye tal fra analysefirmaet Gartner viser, at blot 1,6 procent af alle solgte smartphones i årets andet kvartal havde Windows Phone 7 installeret.
 
Dermed er Microsofts markedsandel nu mindre end året forinden, da Microsoft kun havde det noget ældre Windows Mobile-system på dagen.
 
Jyske Banks aktieanalytiker Robert Jakobsen, der følger Nokia og Microsoft, mener, at forklaringen ligger hos mobilproducenterne.
 
"Windows Phone 7 er jo relativt nyt, og indtil videre har opbakningen fra de forskellige smartphone-producenter været vag. De telefoner, som producenterne har skubbet ud i markedet med Windows, har været de næstbedste," siger Robert Jakobsen.
 
Han fremhæver storproducenterne Samsung, HTC og LG.
 
"Det har været deres næstbedste smartphones, hvis man sammenligner med, hvad de selskaber har udbudt af Android-mobiler," fortæller analytikeren.
 
Microsoft og Nokia skal redde hinanden
Microsoft indgik i februar en stor aftale med verdens største mobilproducent, Nokia. Aftalen indebærer, at Nokia dropper Symbian som sin mobilplatform til fordel for Windows Phone, og det er den aftale, som skal genrejse Microsoft på smartphone-markedet, vurderer Robert Jakobsen.
 
"Det er derfor, at Microsoft har været villige til at betale så mange milliarder for at indgå denne her aftale med Nokia. Nokia har simpelthen fået penge for at kickstarte Windows Phone, men omvendt har Nokia også været interesseret i at skifte, fordi udviklingen af Symbian gik for langsomt, og Nokia blev nødt til at kigge på alternativer, og der valgte selskabet Windows," forklarer han.
 
Allerede inden samarbejdet mente Robert Jakobsen, at Nokia skulle have skiftet platformen ud, men det burde have været til Googles Android. Det havde ifølge analytikeren stadig været bedst for Nokia.
 
"At Nokia valgte Windows gør givetvis, at det her bliver en endnu mere smertefuld proces og mere langvarigt, og derfor bliver 2012 også en overgangsfase, men Windows Phone 7 - især med den kommende Mango-opdatering - er klart bedre end Symbian, og derfor er skiftet (væk fra Symbian, red.) et rigtigt strategisk skridt, som Nokia foretager sig," siger Robert Jakobsen.
 
Microsofts lave andel på smartphone-markedet hænger ifølge selskabet selv sammen med, at Windows til mobiler har et ry som værende noget kedeligt, der kun er interessant for erhvervsfolk.

Senere på året lancerer Microsoft den nye version af Windows Phone, Mango, og håbet er, at den sammen med Nokia-satsningen, genrejser Windows på mobilmarkedet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos