IT-konsulenter kan lave pæne overskud

Flere store IT-konsulenthuse kæmper med forretningen. Men i et ellers nedadgående marked findes flere positive regnskaber. De mindre huse finder lønsomme niche-strategier, lyder meldingen fra ITEK.

Årsregnskaberne fra flere af de store IT-konsulenthuse har ikke bragt glædeligt nyt. Det ene dundrende underskud efter det andet er blevet indleveret til Erhvervs- og selskabsstyrelsen.

Men mellem de røde tal findes IT-konsulenthuse, som e2e Factory og Magnetix, der dokumenterer, at der fortsat kan tjenes gode penge på at drive IT-konsulent virksomhed.

- Der er nedtur alle steder. Men hvor de store har flere folk ansat og derfor også er mere sårbare, så kan de mindre konsulenthuse lave niche-strategier og dermed få en fornuftig forretning op at stå, siger konsulent Jacob Fritz Hansen i Dansk Industris branchefællesskab for IT og tele, ITEK.

Her går det godt

Et eksempel er konsulenterne i e2e Factory, der i løbet af bare to år har formået at skabe en virksomhed, som i dag tæller 35 ansatte. Resultatet for 2001 viser et samlet overskud på 5,7 millioner kroner.

e2e Factory Årsregnskab
Millioner kroner20012000
Bruttofortjeneste23,92,0
Resultat af primær drift (EBIT)8,0-11
Resultat før skat 8,10,0
Resultat5,70,0
Egenkapital5,65,0
Antal ansatte218

Bag det pæne resultat står de fire partnere Erik Sørensen, Lars Rude Andersen, Christian Møller og John Glottrup, der alle var ansat i Accenture, da de i september 2000 valgte at gå solo. Succesen er kommet ved at satse på andet end dot-com og rendyrket teknologi, mener selskabet.

- Vi har bevidst valgt at arbejde med ydelser, som også kan give resultater på kundernes bundlinie i nedgangstider, siger partner John Glottrup.

Et eksempel er et arbejde for ECCO med at realisere gevinsterne ved en stor investering i en samlet ERP-løsning for den internationale sko-producent.

- Vi arbejder meget med forretning og organisation og vi har haft gode resultater med at få forretningsfolk involveret i IT-projekterne, siger John Glottrup, der i øjeblikket ansætter en ny medarbejder om måneden og forventer at fortsætte med det året ud.

Konsulenterne kan godt mærke, at der skal kæmpes hårdt om opgaverne, men mange af de store virksomheder har stadig brug for løsninger. Projekterne bliver bare gennemført på en anden og mere forretningsdrevet måde, hvor man er meget bevidst om at vælge det rigtige værktøj til opgaven, lyder erfaringen fra e2e Factory.

- Vi troede, at vi skulle sælge store projekter til mellemstore virksomheder, men tiden er løbet fra den arbejdsform, hvor konsulenterne kommer ind og gør hele arbejdet med ?væg-til-væg? ydelser. I dag sælger vi flest mindre projekter til de større kunder, siger John Glottrup.

Også forventningerne til bundlinien er markante.

- Vi skal vokse mindst 20 procent om året, og vi skal blive ved med at tjene penge, siger John Glottrup.

Overskud på Web

Mere web-orienterede konsulenter kan også vise andet end underskud. I selskabet Magnetix sidder en glad administrerende direktør og stifter Martin Bochineck, som netop har kunne indlevere sit første regnskab til Erhvervs- og selskabsstyrelsen.

Det viser et pænt overskud på 1,7 millioner kroner, som i årsberetningen betegnes som meget tilfredsstillende. Martin Bochineck har 19 medarbejdere under sig, og den sunde forretning er skabt ved at fokusere ydelserne, mener direktøren.

Magnetix Årsregnskab
Millioner kroner20012000
Bruttofortjeneste14,7Ikke sammenligneligt
Resultat af primær drift (EBIT)2,5-
Resultat før skat 2,5-
Resultat1,7-
Egenkapital1,2-
Antal ansatte17-

- De traditionelle bureauer satser meget bredt både på branding, e-commerce samt intra- og ekstranet. Men når man kun er godt 30 ansatte, så virker det som lidt for meget, siger Martin Bochineck.

I stedet har han valgt at fokusere virksomheden omkring dialog-markedsføring og den sorte bundlinie fortsætter ind i 2002.

I årets første seks måneder har Magnetix haft et overskud på 1,8 millioner kroner og målet er et samlet plus på 3,5 millioner kroner, når hele året gøres op.

- Jeg tror det går godt, fordi vi har en stram økonomisk styring af virksomheden, og så fordi vi har afvist at udføre projekter, som ikke er i vores fokus, siger Martin Bochineck, der i år blandt andet har løst opgaver for A.P. Møller Gruppen og Team CSC Tiscali.

Relevant link:
Magnetix
e2e Factory

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect